W styczniu Prezydent RP podpisał ustawę Prawo Oświatowe i przepisy wprowadzające, co oznacza, że samorządy muszą rozpocząć proces ich wdrażania. Maja na to czas do końca marca.
W gminie Kowalewo Pomorskie zgodnie z założeniami reformy sześcioklasowe szkoły podstawowe w Kowalewie, Pluskowęsach, Wielkim Rych-nowie, w Wielkiej Łące i Mlewie, z mocy prawa z dniem 1 września 2017 r. staną się ośmioklasowymi szkołami podstawowymi. Tym samym nie będzie już rekrutacji do I klasy gimnazjum i rozpocznie się proces jego wygaszania.
Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]
Za dwa lata dzisiejsi pierwszoklasiści będą ostatnim rocznikiem, który ukończy gimnazjum. Stan przejściowy będzie więc trwał do rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020, kiedy to gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalewie Pomorskim przestanie fizycznie istnieć, a szkoły podstawowe będą miały pełną ośmioklasową strukturę.
Konferencja wojewody w sprawie wdrażania reformy edukacji.
Gmina Kowalewo Pomorskie na nadzwyczajnej XX Sesji Rady Miejskiej podjęła uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Samorząd wybrał rozwiązanie polegające na włączeniu Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II z dniem 1 września 2018 r. w strukturę Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim. Natomiast w strukturę Przedszkola Publicznego w Kowale-wie Pomorskim od 1 września 2017 r. włączone będą oddziały „0” Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim.
- Do 1 września 2019 r. planujemy zakończyć proces przenoszenia szkoły podstawowej do budynku gimnazjum, natomiast w obiekcie dotychczasowej podstawówki ulokowany zostanie urząd miejski i przedszkole. Z projektów arkuszy organizacyjnych złożonych przez dyrektorów szkół na rok szkolny 2017/2018 wynika, że ogólna liczba godzin nauczania wzrośnie, pomimo spadku liczby godzin w gimnazjum - podkreśla Karolina Kowalska z urzędu miasta w Kowalewie Pomorskim.
- Jako samorządowiec będący organem prowadzącym placówki muszę przystąpić do wdrażania reformy oświatowej. Z bólem będę patrzył na wygaszane gimnazjum. Propozycja każdej zmiany została skonsultowana z radnymi i dyrektorami placówek oświatowych. W rozmowach z nauczycielami gimnazjum, jak i kowalewskiej podstawówki, zapewniałem o trosce o dobro uczniów i grona pedagogicznego. Będziemy starać się zminimalizować skutki wdrażanej ustawy, aby zamknięcie zakładu pracy jakim było gimnazjum nie spowodowało utraty dobrze wykształconej kadry. Reformę oświatową odczuje również budżet gminy. Nastąpi konieczność dostosowania pomieszczeń w gimnazjum do młodszych roczników, jak również sal na nowe oddziały przedszkolne. Jednak priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo uczniów - komentuj burmistrz Andrzej Grabowski.
Zmiany również w Golubiu-Dobrzyniu
Zmiany w sieci placówek oświatowych wprowadzone zostaną także w Goluiu-Dobrzyniu. Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego zostanie wygaszone, a szkoły podstawowe nr 1 i nr 2 staną się szkołami ośmioklasowymi.