Spis treści
Mieszkańcy Włocławka i powiatu coraz częściej korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w województwie kujawsko-pomorskim od kilku lat. Dzięki tej aplikacji również mieszkańcy Włocławka i powiatu włocławskiego mają możliwość wpływania na bezpieczeństwo w swoim regionie.
- Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której mieszkańcy Włocławka i powiatu włocławskiego mają możliwość wpływania na bezpieczeństwo w swoim regionie. Mapa jest dostępna na stronie internetowej każdej jednostki policji i daje możliwość zgłaszania różnego rodzaju niepokojących zachowań, o których chcemy powiadomić stróżów prawa. Wystarczy wybrać z katalogu rodzaj zagrożenia i zaznaczyć je w miejscu, w którym występuje, a policjanci następnie zweryfikują uzyskaną w ten sposób informację. W przypadku potwierdzenia przez mundurowych, że na danym obszarze mają miejsce niepożądane sytuacje, podejmują oni czynności w celu ich wyeliminowania. Mogą, na przykład, powiadomić zarządcę drogi o braku właściwego oznakowania, o ubytkach w nawierzchni, czy też o innych sytuacjach, które mogą zagrażać bezpieczeństwu – przypomina nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku.
Takie zagrożenia najczęściej zgłaszali mieszkańcy Włocławka i powiatu w 2024 roku
W 2024 roku mieszkańcy nanieśli na mapę 1935 zgłoszeń. To aż o 573 zgłoszenia więcej, niż w 2023 roku, gdy odnotowano 1362 takie zgłoszenia. W 2024 roku mieszkańcy najczęściej, bo aż 655 razy, informowali przekraczaniu dozwolonej prędkości. To znacznie większy odsetek, niż w 2023 roku, bowiem wtedy zgłoszeń dotyczących przekraczania prędkości było 314, a mieszkańcy najczęściej informowali wtedy o nieprawidłowym parkowaniu (343 razy). W 2024 roku zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania znalazły się na drugiej pozycji (467 zgłoszeń), ale i tak było ich o 124 więcej, niż w 2023 roku.
Następne w kolejności pod względem liczby zgłoszeń w 2024 były:
niewłaściwa infrastruktura drogowa – 161 zgłoszeń,
spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 155 zgłoszeń.
W przypadku dwóch powyższych zagrożeń, liczba zgłoszeń – w porównaniu do 2023 roku – spadła, bowiem wtedy odnotowano 190 zgłoszeń dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej i 185 dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
- Za pośrednictwem mapy mieszkańcy mogą poinformować policjantów o różnych niepokojących sytuacjach. Można w ten sposób przekazać nam informację na przykład o poruszaniu się po terenach leśnych quadami, czy też o osobach bezdomnych wymagających pomocy, co jest istotne zwłaszcza teraz, w okresie zimowym – informuje nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku.
Policja przypomina też, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania sytuacji pilnych, czyli takich, które wymagają natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja z Włocławka po...
