Spis treści
Znany lek przeciwbólowy wycofany z obrotu w Polsce
Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował ważny komunikat o wycofaniu z obrotu w całej Polsce znanego leku przeciwbólowego. Nowe ostrzeżenie - GIF wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy o nazwie: Apap Extra.
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że przy wytwarzaniu jednej z partii leku Apap Extra doszło do nieprawidłowości. - Nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego - ostrzega GIF.
Okazuje się, że seria leku Apap Extra została zanieczyszczona "ciałem obcym".
- Te objawy raka pojawiają się najczęściej. Oto wczesne sygnały raka - to mówią lekarze
- Tak zmienia się twarz w depresji. Oto, jak depresja wpływa na organizm
- Tych witamin i suplementów nie bierz rano! Oto lista stworzona przez specjalistów
- Twarz kortyzolowa - tak ją rozpoznać. Oto widoczne objawy wysokiego kortyzolu
GIF wyjaśnia, że "w trakcie produkcji kampanijnej produktu leczniczego Apap Extra, Paracetamolum + Coffeinum, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane, doszło do zanieczyszczenia ciałem obcym na etapie wyładunku granulatu, z powodu uszkodzenia uszczelki zaworu spustowego granulatora".
Ta partia leku Apap Extra została wycofana z obrotu
Decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczy leku Apap Extra (Paracetamolum + Coffeinum) 500 mg + 65 mg, wyprodukowanego przez firmę US Pharmacia Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.
Ze sprzedaży w sklepach i aptekach wycofano całą partię leku przeciwbólowego. Chodzi o tabletki powlekane Apap Extra, 10 tabletek w blistrze z terminem ważności do października 2027 r. Partia jest oznaczona następującymi numerami identyfikacyjnymi: GTIN 05909991107123, numer serii: U1508501.
Wstrzymanie w obrocie a wycofania z obrotu - co to znaczy?
Decyzja o wstrzymaniu leku w obrocie zapada, jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom.
W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego.
GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?
Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?
Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.
