Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajowy Dzień Stomika. Stomicy chcą być razem. To krzepi

Maria Eichler
Spotkanie w restauracji "Sukiennice" przebiegło w miłej atmosferze, a potem musiała być wspólna fotka
Spotkanie w restauracji "Sukiennice" przebiegło w miłej atmosferze, a potem musiała być wspólna fotka Nadesłane
Zmagają się z chorobą, ale nie są samotni. Mogą liczyć na wsparcie innych ludzi.

5 października obchodzony jest Krajowy Dzień Stomika. Z tej okazji w sobotę nieformalna chojnicka grupa samopomocowa stomików wraz z organizatorami kampanii StomaLife świętowali w restauracji Sukiennice. W Polsce ze stomią żyje około 40 tysięcy osób. W powiecie chojnickim około 500.

- Wyłonienie stomii to nie powód do radości - mówi Katarzyna Karpus z Centrum Medycznego "Gemini". - Przyczyną wyłonienia stomii, czyli przetoki jelitowej na brzuchu jest najczęściej choroba nowotworowa jelit lub pęcherza moczowego.

Przed zabiegiem chorzy cierpią z powodu choroby nietrzymania moczu, bólu przy oddawaniu stolca, krwawień, przewlekłych biegunek, itp. Przetoka zdaje się więc wybawieniem, a jej pielęgnacja mniej kłopotliwa niż radzenie sobie podczas wcześniejszych krępujących wpadek i dolegliwości. Specjaliści podkreślają, że kwestie pielęgnacyjne i finansowe osób ze stomią to nie najpoważniejsze zmartwienia. Większość chorych szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Źródłem frustracji, a nawet depresji, jest najczęściej dyskomfort psychiczny związany z samym faktem wyłonienia stomii i niezmienność sytuacji. Dzień Stomika ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób z wyłoniona stomią.

Możliwość spotkania się z osobami z podobnymi problemami, wymiana doświadczeń oraz uczenie się, jak prawidłowo pielęgnować stomię oraz jak zapobiegać najczęstszym problemom, które występują podczas życia ze stomią, to główne przyczyny organizowania wspólnych spotkań stomików w Chojnicach.

Na sobotnie spotkanie przyszło około 60 osób, w większości młodzi stażem. W przyjacielskiej, pełnej empatii atmosferze, stomicy dowiedzieli się m.in. o założeniach i idei kampanii społecznej StomaLife. Dla celów kampanii została utworzona strona internetowa www.stomalife.pl, na której znajdują się przydatne i profesjonalne informacje na temat stomii. Stomicy znajdą tam m.in. blog Karoliny Kaszuby, młodej stomiczki, godne polecenia filmy instruktażowe, porady, informacje praktyczne, adresy punktów pomocowych. W Chojnicach bezpłatne wsparcie stomicy mogą uzyskać w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach oraz Centrum Medycznym "Gemini". Pielęgniarze i pielęgniarki stomijne dojadą bezpłatnie do domu, by pomóc stomikowi w trudnych chwilach po wyłonieniu stomii. Potrzebujący pomocy stomik może dzwonić pod nr tel. 607 570 037 lub 606 462 654.

Następne spotkanie na wiosnę organizatorzy chcą przeprowadzić w wersji warsztatowej. W planach są warsztaty komputerowe po to, żeby przybliżyć stomikom zasady korzystania z multimediów i portali społecznościowych, które mogą pomóc stomikom w codziennym życiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska