Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - czym się zajmie? Nowa agencja zamiast ANR i ARR

Redakcja
pixabay.com, AGW
Połączenie dwóch rolniczych agencji Krzysztof Jurgiel zapowiadał od początku, kiedy został ministrem rolnictwa. Wcześniej twór, który ma zastąpić Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych miał nosić nazwę Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt prezentowany dziś na Radzie Ministrów zmienia wcześniejszy pomysł na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

"Dziś na Radzie Ministrów bardzo ważny punkt w porządku obrad!" - pisał 17 stycznia rano na Facebooku minister Krzysztof Jurgiel. W porządku obrad znajduje się projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, który chce powołać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

 

Dlaczego resort chce zmian w dotychczas działającej strukturze? Zdaniem ministerstwa obecna struktura instytucjonalnego wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich, oparta w szczególności na działalności ARiMR, ARR i ANR "nie zapewnia efektywnej realizacji koncepcji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich w Polsce".

 

Autorzy projektu chca optymalizować funkcjonowanie tych agencji i innych jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przyczynić ma się do tego zmiana ich organizacji w celu:

  • lepszego wykorzystania zasobów i przyspieszenia realizacji zadań,
  • poprawy współpracy i przepływu informacji dotyczących podmiotów działających w rolnictwie oraz udzielonej pomocy,
  • zmniejszenia kosztów funkcjonowania instytucjonalnej obsługi rolnictwa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejmie zadania do tej pory realizowane przez ANR i ARR, z wyłączeniem zadań płatniczych, które otrzyma ARiMR, stając się jedyną rolniczą agencją płatniczą. 

 

"Dzięki takiemu rozwiązaniu zostanie również ograniczona liczba agencji płatniczych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej funkcjonujących w Polsce z dwóch (ARiMR i ARR) do jednej (ARiMR), co stanowi drugi element powyższej optymalizacji. Takie rozwiązanie wymaga zmiany wielu ustaw, wobec tego wszelkie zmiany w obowiązujących przepisach oraz regulacje przejściowe i dostosowujące planuje się uregulować w odrębnej ustawie - Przepisy wprowadzające ustawę ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa".

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie skutecznym narzędziem realizowania polityki rolnej.

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie:
  • powiernikiem Skarbu Państwa względem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w miejsce ANR i będzie realizował zadania dotyczące tego zasobu na dotychczasowych zasadach określonych w przepisach o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,
  • realizował zadania dotyczące kształtowania ustroju rolnego,
  • realizował część zadań ARR oraz nowe zadania powierzone ustawą.
  •  prowadzić politykę rolną, w szczególności politykę rozwoju na obszarach wiejskich z elementami programowania i zadaniami wynikającymi z paktu dla obszarów wiejskich,
  • koordynował zadania w zakresie marketingu rolniczego, budowy systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE), integrowania i wzmocnienia systemu nadzoru właścicielskiego nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.

 

To zadania, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejmie jako "spadkobierca" ANR i ARR, ale to nie koniec. W przyszłości KOWR ma zyskać również "kompetencje w zakresie doradztwa rolniczego i programowania urbanistyczno-planistycznego dla wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, wraz z budową niezbędnych struktur administracyjnych w tym zakresie".

 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie państwową osobą prawną i będzie mieć status agencji wykonawczej.

 

Ministerstwo prognozuje, że wprowadzona zmiana w postaci zastąpienia 2 agencji jedną "w perspektywie lat przyniesie znaczne oszczędności. W efekcie powstanie efektywny krajowy system wsparcia rolnictwa".

 

Za opracowanie projektu odpowiadał Zbigniew Babalski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r., z wyjątkiem części przepisów, które mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, podaje Kancelaria Premiera. 

Źródło: bip.kprm.gov.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie