"Dziś na Radzie Ministrów bardzo ważny punkt w porządku obrad!" - pisał 17 stycznia rano na Facebooku minister Krzysztof Jurgiel. W porządku obrad znajduje się projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, który chce powołać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dlaczego resort chce zmian w dotychczas działającej strukturze? Zdaniem ministerstwa obecna struktura instytucjonalnego wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich, oparta w szczególności na działalności ARiMR, ARR i ANR "nie zapewnia efektywnej realizacji koncepcji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich w Polsce".
Autorzy projektu chca optymalizować funkcjonowanie tych agencji i innych jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przyczynić ma się do tego zmiana ich organizacji w celu:
- lepszego wykorzystania zasobów i przyspieszenia realizacji zadań,
- poprawy współpracy i przepływu informacji dotyczących podmiotów działających w rolnictwie oraz udzielonej pomocy,
- zmniejszenia kosztów funkcjonowania instytucjonalnej obsługi rolnictwa.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejmie zadania do tej pory realizowane przez ANR i ARR, z wyłączeniem zadań płatniczych, które otrzyma ARiMR, stając się jedyną rolniczą agencją płatniczą.
"Dzięki takiemu rozwiązaniu zostanie również ograniczona liczba agencji płatniczych w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej funkcjonujących w Polsce z dwóch (ARiMR i ARR) do jednej (ARiMR), co stanowi drugi element powyższej optymalizacji. Takie rozwiązanie wymaga zmiany wielu ustaw, wobec tego wszelkie zmiany w obowiązujących przepisach oraz regulacje przejściowe i dostosowujące planuje się uregulować w odrębnej ustawie - Przepisy wprowadzające ustawę ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa".
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie skutecznym narzędziem realizowania polityki rolnej.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie:
- powiernikiem Skarbu Państwa względem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w miejsce ANR i będzie realizował zadania dotyczące tego zasobu na dotychczasowych zasadach określonych w przepisach o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa,
- realizował zadania dotyczące kształtowania ustroju rolnego,
- realizował część zadań ARR oraz nowe zadania powierzone ustawą.
- prowadzić politykę rolną, w szczególności politykę rozwoju na obszarach wiejskich z elementami programowania i zadaniami wynikającymi z paktu dla obszarów wiejskich,
- koordynował zadania w zakresie marketingu rolniczego, budowy systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE), integrowania i wzmocnienia systemu nadzoru właścicielskiego nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki.
To zadania, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przejmie jako "spadkobierca" ANR i ARR, ale to nie koniec. W przyszłości KOWR ma zyskać również "kompetencje w zakresie doradztwa rolniczego i programowania urbanistyczno-planistycznego dla wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, wraz z budową niezbędnych struktur administracyjnych w tym zakresie".
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie państwową osobą prawną i będzie mieć status agencji wykonawczej.
Ministerstwo prognozuje, że wprowadzona zmiana w postaci zastąpienia 2 agencji jedną "w perspektywie lat przyniesie znaczne oszczędności. W efekcie powstanie efektywny krajowy system wsparcia rolnictwa".
Za opracowanie projektu odpowiadał Zbigniew Babalski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r., z wyjątkiem części przepisów, które mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, podaje Kancelaria Premiera.
Źródło: bip.kprm.gov.pl