Kraków. Konsekracja dziewic w katedrze na Wawelu
We wtorek (8 grudnia) nową dziewicą konsekrowaną z Archidiecezji Krakowskiej została pani Sylwia, na co dzień pracująca w żłobku. W całej Polsce jest obecnie prawie 340 dziewic konsekrowanych, z tego najwięcej - teraz już 53 - właśnie w Archidiecezji Krakowskiej.
Panie, które decydują się na tę indywidualną formę życia konsekrowanego, składają jeden ślub: zobowiązują się do życia w czystości. Robią to, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory. "W ten sposób, łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana, oraz Kościoła świętego, nieustannie wielbią Ojca Niebieskiego i wypraszają zbawienie świata" - czytamy we wskazówkach dotyczących dziewic konsekrowanych.
Konsekracja: zobowiązanie do życia w czystości
Do konsekracji można dopuszczać dziewice, które ukończyły 25 rok życia, nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie, czyli jawnie, w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii - przez swój wiek, roztropność i obyczaje - dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. O dopuszczeniu do konsekracji decyduje biskup diecezjalny.
Pośród dziewic konsekrowanych są m.in. katechetki, nauczycielki, pracowniczki służby zdrowia czy kobiety prowadzące własne firmy. Po złożeniu ślubu każda z kobiet otrzymuje obrączkę, a także księgę Liturgii Godzin (Brewiarz).
Rok temu na Wawelu, również w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czystość aż do śmierci ślubowało osiem pań.
Warto wspomnieć, że już w początkach Kościoła konsekrowano dziewice według uroczystego rytu, przez który stawały się one osobami konsekrowanymi. Dziewice w tamtym czasie mieszkały ze swoimi rodzinami albo we własnych domach. W swojej posłudze były do dyspozycji Kościoła, przede wszystkim przez modlitwę i pełnienie dzieł miłosierdzia.
Konsekracja dziewic w kościele katolickim
Wraz z rozwojem życia monastycznego Kościół powiązał to powołanie z uroczystą profesją trzech rad ewangelicznych, życiem we wspólnocie, w posłuszeństwie przełożonemu i wspólną regułą. Na mocy dekretów Soboru Laterańskiego II (1139 r.) zaprzestano udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie.
Sobór Watykański II podjął na nowo temat konsekracji dziewic żyjących w świecie. Od Soboru Watykańskiego II stan dziewic odradza się w wielu Kościołach lokalnych. Odnowiony obrzęd konsekracji dziewic, zaaprobowany przez papieża Pawła VI, wszedł w życie 6 stycznia 1971 roku.
Obok konsekrowanych dziewic są też w Kościele katolickim - i również można do ich grona dołączyć - konsekrowane wdowy, a także wdowcy.
Oto dziewice konsekrowane. Życie w czystości jest dla nich n...
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
