MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KRRiT nie monitoruje komercyjnych stacji radiowych. Posłanka Joanna Lichocka: To pismo jest szokująco beztroskie

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Poseł Joanna Lichocka: Polscy muzycy, twórcy, kompozytorzy i artyści od wielu lat podnoszą problem nieobecności w godzinach największej słuchalności polskiej twórczości w rozgłośniach radiowych.
Poseł Joanna Lichocka: Polscy muzycy, twórcy, kompozytorzy i artyści od wielu lat podnoszą problem nieobecności w godzinach największej słuchalności polskiej twórczości w rozgłośniach radiowych. Fot. pixabay.com
– To jest odpowiedź co najmniej rozczarowująca, mówiąc delikatnie – ocenia w rozmowie z polskatimes.pl poseł Joanna Lichocka, która otrzymała od szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) pismo ws. kontroli rozgłośni radiowych pod kątem przestrzegania wymogu emisji polskiej muzyki. – Krajowa Rada dysponuje budżetem, który wydawało mi się, że przeznacza także na monitorowanie mediów, a jeśli tego nie robi to powinna przystąpić do takich działań – mówi polityk.

Poseł Joanna Lichocka (PiS) poinformowała we wtorek na antenie Radia Wrocław, że otrzymała pisemną odpowiedź od przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Witolda Kołodziejskiego w sprawie kontrolowania komercyjnych stacji radiowych w zakresie emitowania polskiej muzyki. Zapytanie w tej kwestii Lichocka skierowała do szefa KRRiT w lutym tego roku.

– To jest odpowiedź co najmniej rozczarowująca, mówiąc delikatnie – mówi w rozmowie z polskatimes.pl poseł Lichocka, która w Sejmie pełni funkcję m.in. wiceprzewodniczącej komisji kultury i środków przekazu. – Z odpowiedzi tej wynika, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kontroluje to, jak wiele polskiej muzyki grają rozgłośnie radiowe w Polsce, na podstawie tego, co zadeklarują rozgłośnie radiowe – wskazuje poseł. – To jest dla mnie zaskakujące, bo wydawało mi się, że Krajowa Rada jest predestynowana do tego, by funkcje kontrolne wobec tego, co się dzieje na rynku, jednak sprawować – dodaje.

– Trudno jest weryfikować, jaki procent polskiej muzyki jest faktycznie grany w rozgłośniach radiowych w sytuacji, gdy nie mamy wiarygodnego monitoringu tych rozgłośni – zaznacza polityk.

– Z pisma przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego wynika, że Krajowa Rada nie ma takich narzędzi i dopiero będą one budowane. Jest to jeszcze bardziej zaskakujące, bo wskazywałoby, że przez całe ostatnie lata Krajowa Rada nie próbowała dorobić się takich narzędzi jak prosty monitoring tego, co nadają rozgłośnie radiowe – mówi Lichocka. – To pismo jest szokująco beztroskie – podkreśla.

– Krajowa Rada dysponuje budżetem, który wydawało mi się, że przeznacza także na monitorowanie mediów, a jeśli tego nie robi to powinna przystąpić do takich działań, ponieważ to KRRiT jest instytucją, której jedną z funkcji zapisaną w Konstytucji jest kontrola tego, co jest nadawane w polskich mediach – przypomina wiceszefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Lichocka dodaje, że polscy muzycy, twórcy, kompozytorzy i artyści od wielu lat podnoszą problem nieobecności w godzinach największej słuchalności polskiej twórczości. – Poważnie traktując te postulaty i głosy o tym, że polska muzyka jest wypierana w stacjach komercyjnych z godzin najlepszej słuchalności, sądziłam, że wystarczy zbadać, jak jest, żeby wyciągnąć wnioski; np. czy nie należy zwiększyć obowiązkowego poziomu obecności polskiej muzyki w rozgłośniach. Ale tu nie ma co zwiększać w momencie, kiedy nie mamy wiedzy czy to, co jest już zapisane w ustawie jest realizowane – wskazuje poseł.

– Na dodatek są przesłanki, które pokazują, jaka muzyka jest najczęściej grana w polskich rozgłośniach. Okazuje się, że polska muzyka stanowi zaledwie około 20 proc. – zwraca uwagę Lichocka. – Te przesłanki oraz sygnały od polskich twórców wskazują, że zapisane w ustawie proporcje nie są przestrzegane, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na razie nie dostrzegła problemu – mówi poseł.

Nadające w Polsce stacje radiowe mają ustawowy obowiązek emitowania muzyki polskich twórców w proporcji nie mniejszej niż 33 proc. miesięcznego czasu nadawania, oraz co najmniej 60 proc. czasu nadawania w godzinach od 5 rano do północy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KRRiT nie monitoruje komercyjnych stacji radiowych. Posłanka Joanna Lichocka: To pismo jest szokująco beztroskie - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska