KRUS: zasiłek przysługuje bez względu na długość okresu kwarantanny

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/Didgeman
Jeśli pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymuje rolniczka, a na kwarantannę trafia zamieszkująca z nią rodzina: jej mąż (również rolnik), studiujący syn ubezpieczony w KRUS oraz drugi syn, ale pracujący poza rolnictwem i ubezpieczony w ZUS, to zasiłek otrzymuje jedynie chora kobieta? Wysokość zasiłku jest obliczana proporcjonalnie do dni izolacji/kwarantanny czy to stała kwota 1400 zł?

Zasiłek dla ubezpieczonego rolnika i domownika z tytułu objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 ma wspomóc także ubezpieczonych w KRUS. KRUS odpowiada na zgłoszone przez Czytelników wątpliwości.

To też może Cię zainteresować

Zasiłek covidowy dla rolnika i jego rodziny. Jaka kwota przysługuje na kwarantannie?

KRUS informuje: Zgodnie z art. 31zy3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.), ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi, w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 przysługuje zasiłek w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r., poz. 2207).

Ubezpieczonemu rolnikowi/domownikowi bez względu na długość okresu kwarantanny przysługuje zasiłek, którego wysokość od 1 stycznia 2021 r. wynosi 1 400 zł.

W świetle art. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266), ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) rolniku - rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia;

2) domowniku - rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

- Wobec powyższego rolniczka oraz członkowie rodziny (w tym mąż i dzieci) nabędą prawa do zasiłku z tytułu kwarantanny z KRUS, jeżeli mają status ubezpieczonego rolnika/domownika zgodnie z przepisami ww. ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - wyjaśnia Teresa O’Neill, wicedyrektor oraz rzeczniczka prasowa KRUS. - Osoba, która jest objęta tylko ubezpieczeniem zdrowotnym, nie nabędzie prawa do zasiłku z tytułu kwarantanny (tj. członkowie rodziny zgłoszeni wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego).

To też może Cię zainteresować

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie