Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krynica Forum 2023. Perła polskich uzdrowisk. Szykowny i modny kurort

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Wielką erę Krynicy jako uzdrowiska rozpoczęła w 1856 r. działalność Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wielką erę Krynicy jako uzdrowiska rozpoczęła w 1856 r. działalność Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Krynica Forum
Krynica-Zdrój, nazywana perłą polskich uzdrowisk, to miejsce o bogatej, wręcz magicznej historii, od lat przyciągające nie tylko turystów z wielu zakątków świata, ale także ludzi reprezentujących biznes, politykę i naukę. Magiczny deptak zachęca do niespiesznych spacerów i pozwala poczuć puls miasta. Kuszą też wspaniałe XIX-wieczne wille, Góra Parkowa oraz imponująca wieża na Słotwinach

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stała się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku dla Polaków, w tym gwiazd kina i estrady. Pamiątką tamtych czasów jest m.in. perła polskiego modernizmu - hotel Patria zbudowany przez Jana Kiepurę, światowej sławy tenora i aktora. Krynica-Zdrój, malowniczo położona w Beskidzie Sądeckim, zachwyca nie tylko pięknem przyrody i walorami uzdrowiskowymi, ale także bogatymi tradycjami.

Niezwykłe właściwości wód i świetny mikroklimat

Krynica, jeszcze jako Krzenycze, istniała już przed 1547 r. Jednak jej rozkwit przypadł na XVII stulecie, kiedy to odkryto lecznicze właściwości wód mineralnych oraz korzystny mikroklimat tego regionu.

Wielką erę Krynicy jako uzdrowiska rozpoczęła w 1856 r. działalność Józefa Dietla, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, uznawanego za ojca polskiej balneologii. Już od 1858 r. stosowano tu kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska.

Woda krynicka stała się znana w Europie jako uzdrawiająca, a Krynica zaczęła przyciągać kuracjuszy poszukujących zdrowia i witalności. W tym okresie powstały obiekty uzdrowiskowe: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty oraz Teatr Modrzewiowy, niestety, zniszczony w pożarze w 1943 r.

W XIX wieku Krynica stała się modnym kierunkiem dla polskich elit. Przyjeżdżali tu m.in. Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz czy Józef Ignacy Kraszewski. W międzywojniu Krynicę chętnie odwiedzali Julian Tuwim, Władysław Reymont, Konstanty Ildefons Gałczyński czy wspomniany Jan Kiepura. Rozwój uzdrowiska zahamowała II wojna światowa. Dalsza rozbudowa infrastruktury uzdrowiskowej przypadła dopiero na okres powojenny, przyczyniając się do ugruntowania pozycji Krynicy-Zdroju jako największego kurortu w zespole Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich. Malowniczo położony kurort od dekad odwiedzali również europejscy przedsiębiorcy, liderzy polityczni, a także koronowane głowy.

Wieża w Słotwinach to jedna z największych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdroju
Wieża w Słotwinach to jedna z największych atrakcji turystycznych w Krynicy-Zdroju Marek Długopolski

Wyjątkowa atmosfera oraz inspirujące widoki

Swoją popularność zawdzięcza również pięknej naturze, klimatowi i wyjątkowej atmosferze. Zrewitalizowana infrastruktura miejska z uroczym deptakiem pozwala organizować prestiżowe wydarzenia, a imprezy kulturalne, koncerty, festiwale i wystawy przyciągają gości z całego kraju oraz zagranicy. Malownicza sceneria inspiruje artystów i twórców.

Krynica-Zdrój to więcej niż uzdrowisko. To również raj dla turystów, oferujący niezapomniane widoki i emocje. Latem przyciąga amatorów malowniczych tras pieszych i rowerowych. Góra Parkowa i Jaworzyna Krynicka to ulubione cele wędrówek, z których roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Zimą miasto przekształca się w raj dla narciarzy, oferując doskonałe trasy i infrastrukturę.

Deptak zachęca do spacerów i pozwala poczuć historyczny puls miasta. XIX-wieczne wille, zabytkowe budynki i wieża widokowa na Słotwinach niezmiennie zachwycają odwiedzających. Warte odwiedzenia jest też Muzeum Nikifora, poświęcone twórczości jednej z najbardziej wyjątkowych postaci polskiej sztuki ludowej, malarza prymitywisty, Nikifora Krynickiego (właściwie Epifana Drowniaka), którego dziedzictwo artystyczne, ściśle związane z symboliką Krynicy, fascynuje i inspiruje do dzisiaj.

Malownicza przestrzeń debaty

Promowana w wielu krajach Europy, Krynica-Zdrój nawiązała współpracę z pięcioma miastami partnerskimi: angielskim Amersham, słowackim Bardiowem, węgierskim Hajdúszoboszló, hiszpańskim Trillo i bułgarską Montaną.

Organizacja imprez ekonomicznych o randze światowej sprawia, że Krynica staje się areną ważnych rozmów politycznych i gospodarczych. Udział miasta w organizacji spotkań biznesowo-politycznych sięga 1991 roku, co niewątpliwie przyczyniło się do umocnienia pozycji Krynicy-Zdroju jako centrum międzynarodowej debaty. To właśnie tutaj, w malowniczym otoczeniu Beskidów, politycy, eksperci i liderzy z różnych dziedzin spotykają się, aby rozmawiać o kluczowych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, gospodarki, polityki i innowacji.

Rozmowy o przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej

W 2022 roku Krynica Forum, organizowane pod hasłem „Wzrost i odbudowa”, odegrało ważną rolę jako platforma budowania mostów między krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Debaty zaś koncentrowały się na współpracy regionalnej, gospodarce, innowacjach i bezpieczeństwie. Wydarzenie to wzmocniło pozycję Krynicy-Zdroju jako miejsca, w którym toczą się rozmowy o przyszłości regionu.

Krynica Forum 2023 to nowa odsłona tego wydarzenia. Spotkają się tu liderzy i eksperci, aby kontynuować debatę na temat współpracy regionalnej, bezpieczeństwa oraz gospodarki. Krynica-Zdrój ponownie staje się łącznikiem między światem polityki i biznesu, tworząc przestrzeń dla nowych inicjatyw przyczyniających się do dalszego rozwoju regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krynica Forum 2023. Perła polskich uzdrowisk. Szykowny i modny kurort - Dziennik Polski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska