Odwrotu już nie ma. Wczoraj rząd oficjalnie zdecydował bowiem, że na budowę kompleksów sportowych - oświetlonych boisk do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej, w dodatku z szatniami i prysznicami - tylko w tym roku przeznaczy 200 milionów złotych.
Swoją cegiełkę ma też dołożyć marszałek województwa oraz same gminy. Koszt budowy jednego takiego boiska to około milion złotych.
W blokach startowych
Samorządy z regionu ochoczo przystąpiły do realizacji rządowego projektu pod kryptonimem "Moje boisko - Orlik 2012". Bo właśnie do 2012 roku ma potrwać cała akcja. - Jak tylko dostaniemy wszystkie dokumenty, ogłosimy przetarg na wykonawcę obiektów. Będzie to pewnie przełom maja i czerwca - podejrzewa Mariola Soczyńska, główny specjalista w Wydziale Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta w Toruniu. - W tym roku ruszy budowa dwóch takich sportowych kompleksów: przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym dla Dzieci i Młodzieży przy Armii Ludowej oraz przy Dziewulskiego.
W następnych latach toruński magistrat planuje budować po pięć boisk rocznie. W Bydgoszczy ma być podobnie. Jako pierwsze powstaną kompleksy przy Szkole Podstawowej nr 28, nr 63 oraz Gimnazjum nr 24.
We Włocławku jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa boisk przy Szkole Podstawowej nr 7, a w latach 2009-2012 - planowane są kolejne kompleksy przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym oraz Zespole Szkół Elektrycznych.
Przyjdzie poczekać
Nie wszystkie samorządy wystartują z inwestycjami jeszcze w tym roku. - Wnioskowaliśmy o dotacje na jeden kompleks, przy zespole szkół. Jego budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku i potrwać do 2011 - informuje Anna Szymańska, pełnomocnik wójta ds. promocji Urzędu Gminy w Dobrczu. - Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. To będzie pierwsze takie boisko z prawdziwego zdarzenia w naszej gminie.
Mieszkańcy gminy Choceń też poczekają. - Najpierw musimy zbudować salę gimnastyczną przy gimnazjum. Planujemy oddać ją do użytku we wrześniu 2010 roku - mówi Agnieszka Świątkowska, sekretarz gminy Choceń. - Potem będziemy budować boisko.
Pędem po dotacje
Do tej pory wnioski o dofinansowanie złożyło 128 gmin (ze 144 w regionie). W sumie chcą wybudować 206 sportowych obiektów. Samorządy, które chcą jeszcze wziąć udział w programie, mają jeszcze szanse. Muszą złożyć wniosek do 18 kwietnia.
Niektóre, mniej zasobne gminy mają nawet plan, jak zyskać atrakcyjne dofinansowanie inwestycji - ponad 70 proc. - Jeżeli zabraknie na ten cel pieniędzy w budżecie gminy, weźmiemy pożyczkę lub kredyt - zapowiada Anna Szymańska.
- My za to wydamy jedną trzecią na budowę boisk z kasy miasta - informuje Ryszard Machnowski, naczelnik Wydziału Oświaty, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta we Włocławku.
