Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krystyna Ługiewicz z Bożejewiczek w gminie Żnin otrzymała Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Agnieszka Marek
Wyróżnienie zostało wręczone Krystynie Ługiewicz podczas uroczystej galu z okazji 50-lecia Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Wyróżnienie zostało wręczone Krystynie Ługiewicz podczas uroczystej galu z okazji 50-lecia Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Wspomniana gala, jak informuje nas Żniński Dom Kultury w komunikacje przesłanym dziś, odbyła się 17 października. Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Krystynie Ługiewicz, hafciarce z Bożewiczek wręczyła Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Krystyna Ługiewicz wyszywaniem zajmuje się od dziecka. Haftem pałuckim zajmuje się od 1978 roku, kiedy to została zatrudniona w warszawskiej Cepelii, gdzie tworzyła zamówione dzieła. W 1982 roku otrzymała tytuł Twórcy Ludowego, a od 1994 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Jednak na co dzień związana jest ze Żnińskim Domem Kultury oraz Kołem Miłośniczek Haftu Pałuckiego. Nie poprzestaje na własnych pracach, ale też uczy innych, ,na zajęciach w Rogowie i Wągrowcu.

Otrzymywała nagrody Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest też laureatką wielu konkursów. Dostała medal z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego z rąk burmistrza Wągrowca z okazji 5-lecia koła hafciarskiego, które prowadzi, a także pamiątkowy medal ze św. Florianem od burmistrza Żnina - z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej.

Jej hafty można podziwiać w muzeach w województwie kujawsko - pomorskim, w całym kraju, a także w prywatnych kolekcjach za granicą.

- Z każdej nagrody cieszy się tak samo, docenia najdrobniejszą gratyfikację, która jest uhonorowaniem jej codziennej pracy, która jednocześnie stała się jej pasją i życiem. Nie sposób zliczyć uszytych przez nią i misternie ozdobionych haftem pałuckim strojów ludowych, serwet, obrusów… Długo trzeba było przekonywać Panią Krysię, aby przychodziła pokazywać nam wszystkie swoje nagrody, gdyż przeszkadza jej w tym jej wrodzona skromność, a to właśnie dzięki takim osobom jak Ona mamy jeszcze szansę mieć nadzieję, że twórczość ludowa naszego regionu nie odejdzie do lamusa, ale będzie pielęgnowana i rozwijana przez kolejne pokolenia - informuje Agnieszka Marek ze Żnińskiego Domu Kultury.

FLESZ bezpieczeństwo na Sylwestra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska