By przygotować się na ewentualny scenariusz kryzysu na rynku pracy, „pośredniak” planuje zintensyfikowane działania aby temu zapobiec, bądź zminimalizować skutki. - Będziemy starali się pozyskać w przyszłym roku dodatkowe środki na aktywizację zawodową bezrobotnych i pomoc przedsiębiorcom - dodaje Małgorzata Roman.
Zwolnienia grupowe? Tak w Orange. Ile w Grudziądzu? Nie wiadomo
Jak się dowiadujemy w ostatnim czasie do urzędu pracy jedna informacja od prywatnego przedsiębiorcy o planowanych w 2023 roku zwolnieniach grupowych. Jest jednak jedno „ale”: - Chodzi o łączną liczbę 640. osób ale z terenu całego kraju, bez wskazania ilości osób z Grudziądza i powiatu grudziądzkiego - wyjaśnia dyrektor Małgorzata Roman. -Zwolnienia grupowe bowiem dotyczą firmy telekomunikacyjnej, Orange.
Z najnowszych statystyk „pośredniaka” wynika, że stopa bezrobocia dla
- miasta Grudziądz w październiku wyniosła 10,1 proc. i jest najniższą zanotowaną w tym roku (dla porównania w styczniu br. wynosiła 11,8 proc. i była najwyższą w 2022 roku).
Jeśli chodzi o miasto Grudziądz to na koniec października było ogółem zarejestrowanych w urzędzie pracy 3261 bezrobotnych z czego 1836 to kobiety. - powiatu grudziądzkiego w październiku wyniosła 11,8 proc. i także jest najniższą zanotowaną w tym roku (dla porównania w styczniu wynosiła 14 proc. i była najwyższą w 2022 roku).
Jeśli chodzi o powiat grudziądzki to na koniec października były zarejestrowane ogółem 1622 osoby bezrobotne z czego 957 to kobiety.
Ponad 36 mln zł grudziądzki "pośredniak" w 2022 roku zainwestował w aktywizację bezrobotnych
Jak podkreśla Małgorzata Roman, grudziądzki „pośredniak” w 2022 roku na aktywną politykę rynku pracy zainwestował w sumie 36,9 mln zł. Na jakie działania wydatkowano te pieniądze? M.in.: organizację robót publicznych, refundację kosztów doposażenia miejsc pracy i wyposażenia stanowisk pracy, organizację staży, prac interwencyjnych i szkoleń. Ponadto w ramach tych środków przyznawano jednorazowe dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
