
Krztusiec - takie są objawy choroby u dzieci i dorosłych
Jakie są objawy krztuśca? To jedna z najbardziej zakaźnych chorób dróg oddechowych - jeden chory może zarazić nawet 17 osób. Dawniej określany jako koklusz, krztusiec jest bardzo niebezpieczny, może się skończyć potężnymi powikłaniami pulmonologicznymi a nawet doprowadzić do głuchoty, upośledzenia umysłowego czy padaczki. Zobacz teraz, jakie objawy daje krztusiec i jak rozpoznać tę chorobę u dzieci i dorosłych >>>>>

Krztusiec - wczesne objawy choroby u dzieci i dorosłych
Krztusiec rozwija się po około 7-10 dniach po kontakcie z chorym a w pierwszych tygodniach objawy choroby są podobne do przeziębienia i innych infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak:
- suchy kaszel,
- katar,
- zapalenie spojówek,
- stany podgorączkowe,
- zapalenie gardła.
Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, faza ta może trwać do 2 tygodni.

Krztusiec - oto objawy choroby u dzieci i dorosłych
Narastające działanie toksyn powoduje przejście do drugiej fazy choroby, dla której charakterystyczne są napady kaszlu który często kończy się głośnym wdechem, duszność, wykrztuszanie śluzu i wymioty. U dzieci poniżej 6. miesiąca życia zamiast napadowego kaszlu może wystąpić bezdech, utrata przytomności z powodu braku tlenu, a bez podjęcia skutecznego leczenia może nastąpić zgon.
Napady kaszlu powodują osłabienie i apatię, faza ta może się utrzymywać przez kolejne 4-6, a nawet 8 tygodni.

Krztusiec - faza zdrowienia
Faza zdrowienia w przypadku krztuśca trwa przez 2-4 tygodnie. W tym czasie napady kaszlu są stopniowo coraz mniej intensywne i występują coraz rzadziej, często pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak stres, wilgoć czy skoki temperatury.