Krztusiec bywa także nazywany kokluszem. To choroba zakaźna, którą wywołują bakterie Bordetella pertussis. Krztusiec szczególnie intensywnie rozwija się u niemowląt, dzieci i osób starszych, dla dorosłych nie jest tak niebezpieczny. Po chorobie mogą wystąpić ciężkie powikłania, m.in. bakteryjne zapalenie płuc.
Zagrożenie chorobą w znacznym stopniu zostało zneutralizowane przez szczepienia. Obecnie jednak z niektórych krajów Europy płyną niepokojące statystyki dotyczące krztuśca.
Czeski Państwowy Instytut Zdrowia (SZU) poinformował, że w okresie od 1 stycznia do 17 marca 2024 roku na krztusiec zachorowało 3101 osób - czytamy na portalu medycyna praktyczna.
To najwyższy wskaźnik od kilku dekad! Choruje przede wszystkim młodzież w wieku 15–19 lat. Zanotowano jednak aż 59 zachorowań na krztusiec u niemowląt.
W Polsce w okresie od 1 stycznia do 15 marca zgłoszono 462 zachorowania. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku - 188.
Krztusiec - takie są teraz objawy tej choroby
Oto objawy krztuśca. Sprawdź, na co zwrócić uwagę:
Jak sprawdzić, czy ma się krztusiec?
Aby rozpoznać krztusiec, należy wykonać badanie PCR. Wynik powinien być dostępy po maksymalnie trzech dniach. W przypadku podejrzenia choroby u dziecka, niezwłocznie należy udać się do lekarza.
Krztusiec - kto powinien się zaszczepić
Szczepienia na krztusiec są obowiązkowe u dzieci oraz młodzieży do 14 roku życia. Szczepionka zapewnia odporność na około 10 lat - po tym okresie należy wykonać szczepienie przypominające. Szczególnie powinni o tym pamiętać seniorzy oraz kobiety w ciąży.
