Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Jerzy Popiełuszko. Order Orła Białego dla zamordowanego kapłana [zdjęcia]

Hanka Sowińska
Prymas Józef Glemp poświęcił 19 października w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy drzwi spiżowe przedstawiające m.in. sceny z życia ks. Jerzego Popiełuszki
Prymas Józef Glemp poświęcił 19 października w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy drzwi spiżowe przedstawiające m.in. sceny z życia ks. Jerzego Popiełuszki Fot. Tomek Czachorowski
Kulminacja obchodów 25. rocznicy śmierci kapelana "Solidarności" w Polsce i regionie - msze święte w Warszawie i Bydgoszczy, poświecenie drzwi spiżowych w Sanktuarium Nowych Męczenników, koncert w kościele w Górsku k. Torunia.

Poświęcenie drzwi w kościele Braci Męczenników

Z czym kojarzy się wam postać księdza Jerzego Popiełuszki? - zapytaliśmy uczniów z Zespołu Szkół nr 26 w Bydgoszczy. Stali pod spiżowymi drzwiami prowadzącymi do Sanktuarium Nowych Męczenników. - Z wolną Polską - odpowiedział jeden z nastolatków.

19 października 1984 r. w bestialski sposób został zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko. Ostatnią mszę odprawił w Bydgoszczy, w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. Sam stał się męczennikiem. Za prawdę, którą głosił. Za słowa.

- Przecież nie z synem, tylko z Bogiem walczyli - powiedziała kiedyś Marianna Popiełuszko, matka kapłana.

Kulminacją rocznicowych obchodów były poniedziałkowe msze święte w stolicy, w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu (tu pracował ks. Jerzy, tu odprawiał słynne na całą Polskę msze święte za Ojczyznę, tu znajduje się grób kapłana) i na bydgoskich Wyżynach, w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. Podczas warszawskich uroczystości prezydent Lech Kaczyński uhonorował pośmiertnie ks. Jerzego Popiełuszkę Orderem Orła Białego.

Diecezjalne obchody 25. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego odbyły się w Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. To w tym kościele kapelan "Solidarności" odprawił swoją ostatnią mszę, stąd wyruszył w podróż do Warszawy, ale nigdy tam nie dojechał. Zatrzymany przez trzech esbeków: Grzegorza Piotrowskiego, Waldemara Chmielewskiego i Leszka Pękalę w Górsku został zamordowany w okrutny sposób.

Bydgoską mszę w intencji szybkiej beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki koncelebrował prymas Józef Glemp, który poświęcił również drzwi spiżowe "Drogi do wolności" (z zewnątrz przedstawiają historię Polski w latach 1945-1989) i "Zło dobrem zwyciężaj" (od strony kościoła ukazują drogę duszpasterską i męczeństwo księdza Jerzego).

Przez cały dzień (19 października) pod pomnikiem kapłana (znajduje się obok kościoła) zapalano znicze i modlono się. Na nietypową lekcję przyprowadziła uczniów VI klasy Agata Skotnicka, katechetka z Zespołu Szkół nr 26. - Dzięki takim ludziom jak ks. Popiełuszko mamy wolność - mówiła. Przy pomniku uczniowie odmówili modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji kapłana.

Pamięć księdza Popiełuszki uczcili także mieszkańcy Górska. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbył się koncert pt. "Dobro Nieskończone". Potem wierni przeszli pod krzyż upamiętniający uprowadzenie księdza Jerzego.

Zbrodnia sprzed 25 laty nie została dokładnie wyjaśniona. Nie wiemy, na czyje polecenie działali trzej esbecy. - Prawdę znają sprawcy. Szkoda, że śledztwa nie prowadzi prokurator Andrzej Witkowski - powiedział nam wczoraj prokurator Mieczysław Góra z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska