A bez komputera trudno już sobie wyobrazić tutaj pracę. - Królową jest książka, komputer księciem, ale największym skarbem są czytelnicy - mówiła dyrektorka Teresa Wojciechowska, witając gości w domu kultury.
A Anna Orlikowska na tę okazję ułożyła wierszyk, w którym w telegraficznym skrócie znalazło się miejsce i na przypomnienie dziejów, i ludzi, którzy tworzyli bibliotekę.
Wiceburmistrz Krzysztof Gierszewski gratulował tylu lat trwania i podkreślał, że czytanie to niezbędna gimnastyka dla ducha, której nic nie jest w stanie zastąpić.
Dajcie im forsę
Jeśli ktoś nie wiedział, jak rodziła się biblioteka, to miał okazję wszystkiego się dowiedzieć, bo Teresa Wojciechowska szczegółowo przybliżyła początki od przedwojennej jeszcze wypożyczalni w obecnym budynku "Kupca" prowadzonej przez Gertrudę Słomińską, po oficjalną rejestrację Gminnej Biblioteki Publicznej w 1948 r., w której rządziła Gabriela Świnka. I dalej - poprzez zmiany siedzib, pączkowanie filii i punktów bibliotecznych, działalność dodatkową, akcje. Biblioteka zmieniała się, ale czytelnicy byli jej wierni. I tak jest do dziś.
Były podziękowania dla byłych pracownic biblioteki - Krystyny Wysockiej, Aleksandry Pacer, Mirosławy Czarnowskiej i Hanny Ofiary. Nie mogło zabraknąć miłego słowa dla najwierniejszych czytelników. A są to Izabela Trzebiatowska, Bronisława Singer, Ludgard Czapiewski i Zygmunt Ofiara.
- Dajcie jakąś forsę tym paniom - apelował do przedstawicieli władz Ludgard Czapiewski. - One zasłużyły na nagrodę, zawsze witają nas z uśmiechem.
A Bronisława Singer dodała, że bibliotekarki nie tylko się uśmiechają, ale zawsze podpowiedzą, co jest na topie i co warto przeczytać.
Nagrody, nagrody
Z okazji jubileuszu urządzono nie tylko okolicznościową wystawę, rozpisano także dwa konkursy - poetycki i plastyczny.
W poetyckim zwyciężyła Daria Anna Szulc z ZSZ w Brusach, drugie miejsce zajęła Dorota Miszewska z KLO, trzecie - Kamila Gierszewska z ZSZ. Wyróżnienia otrzymali Magdalena Mientka z ZSZ i Filip Drobiński z KLO.
W konkursie plastycznym w kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Rekowska z SP w Lubni, drugie - Kacper Sieracki z SP w Lubni, trzecie - Dominika Weltrowska z SP w Kosobudach. Wyróżnienia dostali Jakub Kłopotek-Główczewski z SP w Brusach i Wiktoria Słomińska z SP w Lubni.
W kategorii klas IV-VI wygrała Faustyna Sieracka z Lubni, druga była Anna Górska, też z Lubni, trzecia Izabela Warsińska. Wyróżnienie dostał Bartosz Jakubowski z Kosobud.
W kategorii gimnazja triumfował Krystian Sikorski, druga była Elżbieta Szczepańska, trzecia Magdalena Dorawa, wszyscy z Lubni. Wyróżnienie przypadło Marcie Dolnej.
Nagrody dostały dzieci z zespołu edukacyjno-terapeutycznego - Marzena Pawłowska, Piotr Szuca, Sylwester Mielewczyk, Celestyna Erdmańczyk i Robert Lewiński.