
Kolekcjonerzy poszukują także różnych katalogów z czasów PRL. Na przykład "Meble do małych mieszkań" wydane przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego można sprzedać nawet za 170 zł.

"Bajeczki z obrazkami" autorstwa Władimira Sutiejewa radzieckiego pisarza mogą być warte nawet na ponad 200 zł.

O wartości książki decyduje między innymi:
- nakład - im niższy, tym dana książka jest rzadsza i bardziej wartościowa,
- wydanie - ważne jest, czy to wydanie pierwsze, dodruk czy wznowienie; znaczenie może mieć również tłumacz książki, miejsce wydania, rodzaj oprawy (miękka, twarda, z obwolutą) oraz ilustrator.
- historia danej książki - pochodzenie ze zbiorów znanej i szanowanej osoby, ex libris, dedykacja lub autograf - te cechy znacznie zawyżają ceny nawet niezbyt ciekawej pozycji.
- stan książki - klejony, niekompletny, wadliwy egzemplarz będzie miał zdecydowanie niższą wartość.
W treść książek z czasów PRL często ingerowała cenzura - to zazwyczaj zaniża wartość danego tytułu.

W latach 70. Polacy, którzy chcieli kupić samochód, otrzymywali książeczki przedpłatowe PKO, za których pomocą zbierali kwotę potrzebną do zakupu pojazdu. Przyczyną był fakt, że w tamtych czasach Fabryka Samochodów Małolitrażowych nie była w stanie pokryć popytu na samochody. Wiele osób samochodu wcale nie zobaczyło a rok po upadku komunizmu w Polsce, na swoje auto z książeczkami przedpłatowymi PKO czekało ponad 340 tys. osób. Ci, którzy odłożyli pieniądze na zakup samochodu, mogą teraz otrzymać rekompensaty.
Czytaj o tym więcej: TUTAJ