Spora ich część jest w języku niemieckim. Na uwagę zasługują wielotomowa Historia Pomorza i miasta Gdańska, szereg książek dotyczących niemieckiego prawa lennego, a także opracowania dotyczące Loży oraz wydawane przez samych masonów. Są też wykazy członków Loży od 1823 e. do 1923 r. z małymi lukami.
- Jest to znakomity i trudno dostępny materiał źródłowy do badań nad strukturą członkowską i zasięgiem socjalnym tej Loży - rekomendują darczyńcy. - Chojnicka Loża miała własne pieśni, które zostały wydane drukiem w Chojnicach w 1913 roku, dowodem na to jest nabyty w antykwariacie śpiewnik w języku niemieckim.
Ofiarodawcy zdają sobie sprawę, że może nie wszystkie książki odpowiadają potrzebom dzisiejszych badań regionalnych, ale mają nadzieję, że kiedyś zostaną wykorzystane.
W przesyłce znalazły się też wydawnictwa dotyczące Chorwacji, Słowenii i Serbii, które mogą być interesujące dla językoznawców-slawistów.
Obie strony - pp. Stoltmannowie i Miejska Biblioteka Publiczna - są bardzo zadowolone z dotychczasowej współpracy. A ciąg dalszy niechybnie nastąpi...Już jest zapowiadana kolejna przesyłka...
Czytaj e-wydanie »