Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księstwo Gniewkowskie. Oryginalny sposób na promocję miasteczka

(dan)
Adam Roszak w odnowionym gmachu żydowskiej synagogi. To tutaj ma być Muzeum Księstwa Gniewkowskiego
Adam Roszak w odnowionym gmachu żydowskiej synagogi. To tutaj ma być Muzeum Księstwa Gniewkowskiego Dariusz Nawrocki
Przeciwnicy Adama Roszaka zarzucają mu, że zbyt mocno angażuje się promocję Księstwa Gniewkowskiego. - Nie każde miasteczko może się pochwalić się taką historią - zauważa burmistrz.

Gniewkowo było księstwem zaledwie przez kilkadziesiąt lat, na przełomie XIII i XIV wieku. Gdy Adam Roszak został burmistrzem, postanowił ten fakt wykorzystać dla celów promocyjnych. Złośliwi zaczęli go nawet nazywać księciem Adamem.

- Jak obejmowałem tę funkcję, w tej gminie w ogóle nie myślało się o promocji. Kto wówczas wiedział o księstwie gniewkowskim? Które miasteczko może się pochwalić tym, że w przeszłości było księstwem? My możemy. Dlatego to robimy - tłumaczy Adam Roszak.

Czytaj też: Turyści załamani fatalną promocją Świecia

Przekonuje, że warto było postawić na księstwo. - Wokół niego budujemy inne projekty i pomysły. Sięgamy po granty na organizację imprez. Wszystko dzieje się pod szyldem Księstwa Gniewkowskiego - opowiada.

Dziś największym zabytkiem Gniewkowa jest gotycki kościół św. Mikołaja. - Trudno nam się porównywać z Kruszwicą, legendarną stolicą Polski, której Mysia Wieża znana jest niemal każdemu. Zależało nam na tym, aby uzupełnić ofertę turystyczną powiatu inowrocławskiego i stworzyć w Gniewkowie nowe elementy, które spowodują, że turyści będą chcieli zjechać także do naszego miasta - podkreśla.

Na odnowionym Rynku stanął więc pomnik księcia Władysława Białego. Postawiono też ławeczkę zgody (ma wklęsły kształt; wszystko po to, by siedzące na dwóch krańcach ławki osoby chcąc nie chcąc zbliżały się do siebie i wpadały sobie w ramiona). Niedaleko Rynku stała żydowska synagoga. Ma tu się mieścić Muzeum Księstwa Gniewkowskiego.

Przeczytaj: 123 tysiące na promocję Bydgoszczy w "Prawie Agaty". Warto?

- Jesteśmy na końcowym etapie tego projektu. Aktualnie przygotowujemy zaplecze socjalno-sanitarne - tłumaczy. Przy obwodnicy, na Górze Czarownic, stanąć ma podświetlony wiatrak. - Prowadzimy negocjacje w sprawie przejęcia gruntu - wyjaśnia.

Analizowany jest również pomysł postawienia na Rynku trzykondygnacyjnej baszty. - Mogłaby ona powstać na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Kilku miejscowych przedsiębiorców wyraża zainteresowanie tą inwestycją - zdradza.

Podkreśla, że Rynek po rewitalizacji znacznie odżył. Coraz częściej to właśnie tutaj mieszkańcy robią zakupy. - Namawiamy ludzi, by na Rynku uruchomili kawiarnię, restaurację, letni ogródek, żeby było gdzie się zatrzymać i miło spędzić czas - wyznaje. Przekonuje, że Księstwo Gniewkowskie było krokiem we właściwym kierunku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska