Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

Tak wyglądała kolęda w czasie pandemii koronawirusa
Wizyty duszpasterskie, czyli odwiedziny księży w domach wiernych, rozpoczynają się w parafiach po Świętach Bożego Narodzenia. Zazwyczaj trwają do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Kolęda to czas na wspólną modlitwę, błogosławieństwo domu i rozmowę z księdzem.
Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele dziedzin naszego życia, zmieniła również formę kolędy. W 2020 i 2021 roku w diecezji włocławskiej kolęda odbywała się w jednej z trzech form (o wyborze decydowali proboszczowie):
- w postaci tradycyjnej wizyty w domach tych, którzy o nią poprosili;
- zaproszenia do kościoła na mszę dla wskazanej grupy (np. według tradycyjnego planu kolędy); trzecia możliwość polegała na połączeniu dwóch pierwszych form - zaproszeniu na mszę i odwiedzinach w domach tych wiernych, którzy o to poprosili.
Tak będzie wyglądać kolęda we Włocławku w 2022 i 2023 roku
Większość włocławskich parafii poinformowała już o tym, jak będzie wyglądać wizyta duszpasterska w 2022 i 2023 roku. Mimo, że większość obostrzeń związanych z pandemią, została już zniesiona, w większości włocławskich parafii pozostała wprowadzona w czasie epidemii forma kolędy. Mowa o konieczności poinformowania parafii o chęci przyjęcia księdza w swoim domu.
Wizyta duszpasterska „na życzenie” odbywać się będzie m. in. w Parafii Katedralnej. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do niedzieli 18 grudnia 2022 na specjalnie przygotowanych przez parafię drukach, w kancelarii, lub telefonicznie. Katedra przygotowała także drugą formę kolędy - wspólne uczestnictwo we mszy.
„Rodziny, które nie zgłoszą woli przyjęcia kolędy w tradycyjnej formie zapraszamy do udziału we wspólnym kolędowaniu podczas Mszy Świętych sprawowanych w Katedrze w intencji Mieszkańców z poszczególnych ulic według podanego harmonogramu” - czytamy w ogłoszeniach parafialnych.
Wizyty duszpasterskie na zaproszenie przez wiernych, zaplanowały także inne parafie we Włocławku. Na takie rozwiązane zdecydowały się np. parafie na Południu - parafia św. Stanisława i parafia Maksymiliana Kolbego. W parafii Kolbego zgłoszenia przyjmowane są do Świąt Bożego Narodzenia.
Na takie rozwiązanie zdecydowała się również parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski na Zawiślu. Kolęda rozpocznie się tam 27 grudnia, a chęć przyjęcia księdza, trzeba zgłosić do 20 grudnia 2022. Można zrobić to telefonicznie, mailowo, w kancelarii, albo w zakrystii po mszach świętych.
„Taka forma wizyty pozwoli odwiedzić domy tych, którzy są zaangażowani w życie wiary i swojej parafii, a także są przekonani o potrzebie corocznego błogosławieństwa dla domu i rodziny. Konkretne zaproszenia pozwolą odpowiednio zaplanować odwiedziny” - informuje parafia w ogłoszeniach.
Ojcowie z parafii pw. Wszystkich Świętych (franciszkanie), również odwiedzą tylko te domy, z których otrzymają zaproszenie. Kolędę rozpoczną 2 stycznia 2020. Zgłoszenia przyjmowane będą do 24 grudnia 2022 - na kartkach (trzeba napisać nazwisko i adres), które można składać w kancelarii, zakrystii, albo wrzucić na tacę.
„Rodziny, które nie zgłoszą woli przyjęcia kolędy w tradycyjnej formie zapraszamy do udziału we wspólnym kolędowaniu podczas Mszy Świętych sprawowanych w naszym sanktuarium w intencji Mieszkańców z poszczególnych ulic wg podanego wcześniej harmonogramu” - informują franciszkanie z Włocławka.
W tych parafiach we Włocławku nie trzeba zgłaszać chęci przyjęcia kolędy
Na powrót do formy kolędy sprzed pandemii - bez zapisów - zdecydowała się parafia św. Józefa na Zazamczu, w której wizyty duszpasterskie rozpoczną się tuż po świętach.
Księża z parafii Ducha Świętego (Michelin) również odwiedzą swoich wiernych bez wcześniejszych zgłoszeń.
„Duszpasterze udadzą się z błogosławieństwem na każdą ulicę naszej parafii oraz na Potok i pobłogosławią każde mieszkanie i dom, którego właściciele wyrażą taką wolę - poprzedzającym księży ministrantom. Tygodniowy harmonogram wizyty duszpasterskiej (która rozpocznie się po Bożym Narodzeniu) będzie podawany w każdą niedzielę” - podano w ogłoszeniach parafialnych.