Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kształcenie na kierunkach zamawianych udaje się

(ea)
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy nie miał problemów z rekrutacją na studia
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy nie miał problemów z rekrutacją na studia Jarosław Pruss
Na rynek pracy wkroczył właśnie pierwszy rocznik studentów, którzy wybrali kształcenie na kierunkach zamawianych.
Trzy lata temu ministerstwo nauki postanowiło bowiem przekonać młodych ludzi do studiowania kierunków technicznych, matematyczno-przyrodniczych przydatnych gospodarce. Magnesem przyciągającym chętnych było stypendium dla najlepszych, wynoszące 1000 zł miesięcznie. Jak kilka dni temu pisała "Gazeta Prawna",na niektórych uczelniach w kraju pomysł okazał się zupełnym niewypałem. Studenci nie poradzili sobie z materiałem i do końca kształcenia dotrwało niewielu. Nie musieli jednak oddawać stypendium.

Uczelnią z regionu, która od początku uczestniczy w tym programie jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. - W programie pilotażowym prowadziliśmy dwa kierunki: matematykę w ekonomii i finansach oraz agrobiotechnologię - informuje dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK. - Pierwszy z nich okazał się rzeczywiście trudny dla studentów. Na 31 osób rozpoczynających studia ukończyło je 16. W przypadku agrobiotechnologii informacje są bardziej optymistyczne. Naukę rozpoczęło bowiem 28 osób, a dotrwały do końca 22. Bardzo dobrze wyglądają natomiast dane dotyczące biotechnologii drugiego stopnia. Studia ukończyły wszystkie 34 osoby, które je rozpoczęły.

Studiujesz na kierunku zamawianym - dostajesz kasę. Uczelnie wabią pieniędzmi


Kształcenie na kierunkach zamawianych prowadzi również Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

- Obecnie studentów korzystających z tego projektu mamy na dwóch rocznikach mechatroniki: bezpłatnie kształci się 270 osób - mówi Agnieszka Kowalkowska, dyrektor działu marketingu i informacji WSG.

- O tym, że mechatronika była strzałem w dziesiątkę świadczy fakt, że nabór znacznie przekroczył liczbę miejsc finansowanych. Inżynierię finansową, którą prowadziliśmy również w ramach kierunków zamawianych, jako drugi kierunek, ukończyły wszystkie osoby (45), które rozpoczęły studia, choć nabór był dość trudny.

beta.pomorska.pl w zupełnie nowej odsłonie. Czekamy na opinie

Pierwszy projektowy rocznik mechatroniki opuści mury WSG w przyszłym roku. W tym roku akademickim w ramach kierunków zamawianych 20 studentów informatyki WSG otrzyma stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie. - Nabór na kierunki zamawiane przeprowadzaliśmy w tym roku po raz pierwszy - mówi Jakub Kucharski z biura promocji Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Nie mieliśmy problemów z rekrutacją. Na niektóre z kierunków, na przykład inżynierię środowiska czy mechanikę i budowę maszyn była duża konkurencja. Jesteśmy uczelnią techniczną i trafiają do nas osoby zainteresowane tego typu kształceniem.



Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska