https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma prawo sprawdzić stan konta zmarłego? Rzecznik praw obywatelskich interweniuje

wixad
Czy pieniądze na koncie są zablokowane?  Niekoniecznie - jeśli zmarły złożył dyspozycję takiej wypłaty na wypadek śmierci
Czy pieniądze na koncie są zablokowane?  Niekoniecznie - jeśli zmarły złożył dyspozycję takiej wypłaty na wypadek śmierci FOT. JANUSZ WOJTOWICZ / POLSKAPRESSE
Kto i jak może zdobyć informacje o kontach zmarłego? Gdzie się odwołać? Rzecznik praw obywatelskich wyjaśnia kontrowersje

Rzecznik zajął się sprawą mężczyzny, który złożył skargę na bank. Jego zdaniem bankowcy przekazali mu nieścisłe dane odnośnie kont jego zmarłego ojca. Wedle wiedzy mężczyzny, jego ojciec posiadał kilka rachunków w różnych bankach. Ale dane otrzymane z banku wskazywały tylko na jeden rachunek. Skarżący zwrócił uwagę, że banki przekazują do Centralnej informacji o rachunkach bankowych dane o kontach ale tylko na dzień zapytania, a nie na dzień śmierci spadkodawcy.

Banki muszą ujawnić wszystkie konta

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o wyjaśnienia w tej sprawie. KNF potwierdziła, że dane z Centralnej informacji powinny uwzględniać wszystkie rachunki zmarłego na dzień jego śmierci. Komisja zapewniła, że wszystkie zgłoszenia dotyczące potencjalnych nieprawidłowości są analizowane i mogą prowadzić do działań nadzorczych.

Przewodniczący KNF podkreśla, że podobne sprawy systematycznie pojawiają się w KNF. Zazwyczaj dotyczą braku udzielenia wymaganej odpowiedzi przez banki lub rozbieżności między otrzymanymi danymi a rzeczywistością.

Zgodnie z prawem bankowym, banki muszą udzielać informacji o rachunkach zmarłego posiadacza spadkobiercom. Zbiorcza informacja powinna obejmować również umowy rachunku rozwiązane z przyczyn wskazanych w ustawie oraz rachunki nadal prowadzone przez bank.

Bank musi się dowiedzieć

Umowa prowadzenia rachunku bankowego zostaje rozwiązaniu z dniem, w którym zmarł jego posiadacz. Banki nie są jednak automatycznie informowane o śmierci klienta. Zwykle dowiadują się o tym od krewnych lub spadkobierców, którzy potrzebują dostępu do pieniędzy zmarłego.

W jaki sposób zamknąć konto zmarłego? Wystarczy przesłać kopię (lub zdjęcie) świadectwa zgonu. Można też przedstawić inny dokument potwierdzający ten fakt.

A co jeśli nie mamy pewności, czy zmarły miał konto w konkretnym banku? Spadkobierca może złożyć wniosek do banku. Bank (lub SKOK) przesyła wówczas zapytanie do Centralnej Ewidencji Informacji o Rachunkach, prowadzonej przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Spadkobierca posiadacza rachunku nie ma jednak prawa do "wszystkich danych dotyczących operacji i dyspozycji na rachunku, za cały okres obowiązywania umowy". Może uzyskać wyłącznie takie dane, jakie uzyskałby sam posiadacz rachunku w świetle umowy z bankiem.

Wyłącznie najbliżsi

Czy pieniądze na koncie są zablokowane?  Niekoniecznie - jeśli zmarły złożył dyspozycję takiej wypłaty na wypadek śmierci, osoba wskazana musi tylko wylegitymować się w banku dowodem osobistym.

W przypadku konta indywidualnego, którego wyłącznym właścicielem był zmarły pieniądze może wypłacić jedynie osoba, która opłaciła pogrzeb i osoba wskazana za życia przez zmarłego. W przypadku dyspozycji na wypadek śmierci, wskazać można wyłącznie najbliższych członków rodziny (mąż, żona, rodzice lub dzieci).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska