MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto płaci?

Hanna Walenczykowska
Bez względu na to w jakiej kondycji znajduje się firma, jej właściciel musi swoim pracownikom "zafundować" badania lekarskie.

     - Prowadzę firmę, zatrudniam kilku pracowników, w tym tokarzy. Muszę opłacać wykonywanie badań okresowych. Uważam, że ten przepis krzywdzi pracodawców. Nie każda firma ma dziś tyle pieniędzy, aby móc wydawać je na takie cele. Nie rozumiem, dlaczego zaświadczenia o zdolności do pracy tracą ważność z chwilą zmiany pracodawcy. To bzdura. Przepisy te należy zmienić - sygnalizował jeden z naszych Czytelników.
     Natomiast do Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy przychodzą pracownicy, składają skargi i przedstawiają rachunki za wykonane badania. Jak wynika z Kodeksu pracy, powinien za nie zapłacić właśnie pracodawca.
     - Zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy wydawane jest na czas określony. Czasem jest to pół roku, czasem nawet trzy lata. Wszystko zależy od lekarza, który ocenia stan zdrowia pracownika oraz stopień szkodliwości wykonywanej przez niego pracy - wyjaśnia Beata Gołębiewska, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy. - Dlatego, że warunki pracy są różne w różnych zakładach zmiana pracodawcy oznacza obowiązek powtórzenia badań.
     Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wyróżnia się trzy typy badań:
     

  • wstępne - przy przyjęciu do pracy - pracodawca w skierowaniu określa wszystkie czynniki szkodliwe występujące w zakładzie, opisuje też charakter pracy np. czy jest ona zaliczana do szczególnie ciężkich,
         

  • kontrolne - wykonywane powinny być zawsze, kiedy choroba pracownika trwa 30 dni i dłużej, pracodawca nie ma prawa dopuścić pracownika bez zgody lekarza,
         

  • okresowe, czyli te, które powinny być przeprowadzane regularnie i zgodnie z ustaleniami lekarza.
         - Podczas kontroli na zaświadczeniach lekarskich sprawdzamy datę określającą termin kolejnego badania. To jest ważne, tego nie podważamy, nawet wtedy, kiedy miałoby się ono odbyć po kilku latach - dodaje inspektor.
         Przeprowadzanie badań na koszt pracodawcy jest obowiązkowe. Jeśli pracownicy nie mają aktualnych zaświadczeń o zdolności do pracy, to inspekcja pracy stwierdza, że pracodawca popełnił wykroczenie zagrożone mandatem do 500 zł lub karą grzywny do 5.000 zł.
         Przy opracowywaniu zapisów nowelizacji rozważano propozycję zwolnienia pracodawców z obowiązku płacenia za badania wstępne. Trudno dziś wyrokować, czy przepisy te ulegną jakimkolwiek bądź zmianom.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Dołącz do nas na X!

    Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

    Obserwuj nas na X!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska