Czarny Spichrz to jedyny taki drewniany obiekt, jaki zachował się na Kujawach. Licząca ponad 200 lat budowla została w latach 2004-2006 częściowo wyremontowana. - Boję się, by nie był to próżny wysiłek - zastanawiała się rok później Dorota Dzięgelewska, była zastępca prezydenta miasta, zajmująca się między innymi sprawami kultury, dziś radna Rady Miasta.
W spichrzu udało się bowiem wymienić instalacje wodno - kanalizacyjne i centralnego ogrzewania, a także okna i naprawić część dachu. Nie wykonano jednak robót, które - jak wynika z ekspertyzy przygotowanej na zlecenie ratusza przez dra hab. Adama Krajewskiego - są dla spichrza najpilniejsze. Chodzi o osuszenie obiektu i zabezpieczenie go przed wilgocią, niezwykle groźną dla drewnianej budowli.
Na wykonanie tych prac w ubiegłorocznym budżecie miasta zarezerwowano okrągłą kwotę 200 tysięcy złotych, we wrześniu 2007 ogłoszony został przetarg, mający wyłonić wykonawcę robót. Postępowanie zostało unieważnione z powodu braku ofert. Kolejne przetargi odbyły się w tym roku: 9 lipca i 14 sierpnia. Finał był taki jak poprzednio, czyli żaden...
- Wykonawcy nie są zainteresowani _tym zadaniem z uwagi na konieczność wykonania ponad czterometrowych wykopów w odległości zaledwie metra od ulicy Wyszyńskiego, będącej drogą dojazdową do magazynów "Delecty" - tłumaczy Jacek Kuźniewicz, pierwszy zastępca prezydenta Włocławka. - _Jeśli jakaś firma podejmie się tego zadania, zostanie jej udzielone zamówienie z wolnej ręki.
- W sytuacji "choroby przetargowej" mam obawy co do przyszłości takich inwestycji jak rewitalizacja śródmieścia, czy remont browaru B, na które miasto ma dostać unijne pieniądze - mówi Jan Sieraczkiewicz, radny Rady Miasta. I pyta, czy analizowano przyczyny nieudanych przetargów.
- Analiza rynku pozwala postawić tezę, że wykonawcy wo-lą współpracować z inwestorami prywatnymi niż z instytucjonalnymi - _ocenia wiceprezydent Kuźniewicz. - _Przy współpracy z prywatnym inwestorem jest większa swoboda, nie obwarowana przepisami prawa, które niejednokrotnie wiążą ręce zamawiającym.
Przykładem może być choćby zakaz zmian zawartej umowy, stałość cen, czy obowiązek naliczania kar umownych.
