https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia pełna kwiatów

Bożenna Szymańska
Fatsja może stać w ciemnej kuchni i nie będzie  narzekać na brak światła.
Fatsja może stać w ciemnej kuchni i nie będzie narzekać na brak światła.
Często zastanawiamy się nad roślinami, które zniosą warunki panujące w kuchni. A dla kwiatów groźne są przede wszystkim wyziewy z kuchenki gazowej. Natomiast duża wilgotność panująca w tym pomieszczeniu bardzo dobrze "robi" naszym roślinom.

     Jeżeli zatem rzadko gotujemy lub mamy kuchenkę elektryczną możemy w kuchni postawić doniczki z takimi kwiatami jak: paprocie, storczyki, fiołki afrykańskie, czyli sępolie. Ciepło i wilgotność panujące w kuchni doskonale służą skrzydłokwiatom i wszelkiej maści fikusom. Natomiast nie hodujmy w kuchni araukarii, lipy sparmanii, camelii, kochających chłód azalii, fiołków alpejskich czy prymulek.
     W ciemnej kuchni
     
Zanim postawimy kwiaty na parapecie kuchennym, zawiesimy je pod sufitem czy postawimy na kuchennej szafce zastanówmy się jeszcze, jakie warunki prócz ciepła i wilgoci potrzebne są naszym roślinkom? Przede wszystkim światło!
     Od tego na jaką stronę świata wychodzi nasze kuchenne okno zależy zdrowie i kondycja kwiatów doniczkowych. Jeżeli na północ, to kuchnia nasza jest ciemna, ale doskonale poradzą sobie w niej sępolie i skrzydłokwiaty. Również fatsja może stać w głębi kuchni i nie będzie narzekać na brak światła. Znakomicie rosną w takiej kuchni storczyki i osobiście uprawiam je na parapecie okiennym, na noc zakręcając kaloryfery, a na dzień odkręcając - bowiem sabotki (paphiopedilum) muszą mieć chłodniej nocą, a cieplej w dzień. Natomiast doskonale się czują w parnej i wilgotnej kuchni. Podobnie zresztą jak paprocie, z łatwością znoszące niedobór słońca.
     Przy lampie
     
Figowce natomiast muszą otrzymać trochę więcej luksów, ale już filodendrony - nie. Nie oznacza to wcale, że stawiamy je w głębokich ciemnościach, bo nawet słynąca z odporności aspidistria potrzebuje odrobinę światła.
     Problem z brakiem dobrego oświetlenia łatwo rozwiązać stawiając lampę lub zakładając w oknie świetlówkę, które to punkty świetlne doświetlą nasze roślinki.
     Jabłka na... przekwitanie?
     
Oprócz gazu w kuchni roślinom mogą grozić także dojrzewające owoce. Wydzielają one gaz, który szkodzi roślinom. Ale na przykład, aby przyspieszyć kwitnienie echmei należy ją włożyć razem z jabłkiem do foliowego worka i podobno kwitnienie jest gwarantowane. Niestety, jabłka zaszkodziły przepięknie kwitnącemu hipeastrum stojącemu w mojej kuchni... Wspaniałe czerwone kwiaty, które potrafią dość długo cieszyć swoim pięknem, w obecności miski z jabłkami przekwitły w przeciągu tygodnia. Podobnie zachował się jeden z moich sabotków. Dlatego pamiętajmy o zagrożeniach dla roślin zdobiących nasze kuchnie... Ale nigdy nie rezygnujmy z upiększenia jej kwiatami!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska