Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorska Białowieża. Wieś z drewna

Marek Weckwerth
Charakterystyczna zabudowa osady Białowieża - ,,Poniatówka"
Charakterystyczna zabudowa osady Białowieża - ,,Poniatówka" Marek Weckwerth
Stare, drewniane domy przywodzą na myśl wschodnie krańce naszego kraju. Tablica przy drodze potwierdza: "Białowieża". A jednak jesteśmy w województwie kujawsko - pomorskim w pobliżu Mroczy (powiat nakielski).

Domy wzniesiono na rozległych polach przy głównej drodze do sąsiedniego Matyldzina. Z tego powodu - owych pól - przychodzi na myśl skojarzenie z XVI-wiecznym określeniem miejscowości jako "villam deserta Białowieze", czyli wieś Białowieża na pustkach, a nawet pustynia, głusza.

Niedaleko musiały być jednak lasy skoro jeszcze w roku 1774 określano ją jako "praedium Budy alias Bialowieza". Budy to leśne osady przemysłowe, gdzie produkowano głównie tarcicę i smołę.

Gniewkowo. Miasteczko, ale stolica księstwa [zdjęcia]

Historia Białowieży jest jeszcze starsza - po raz pierwszy wzmiankowano o niej w roku 1225 jako o "loca que dicuntur Belevese". Pod koniec XIV stulecia kupił ją Mikołaj Zegarz - doradca prawny konwentu cystersów w Byszewie. W połowie XVI wieku miejscowość przeszła na własność Sławbora z Bożejewic, właściciela pobliskiego Orla. Pod datą 1859 występuje jako Biała Wieża (w niemieckiej wersji Weissthurm), później już jako polska Białowieża.

W roku 1823 majątek kupił Ferdynand von Lehmann, który zaczął zasiedlać swoje ziemie osadnikami niemieckimi i polskimi. Odtąd Białowieża, Matyldzin i Wyrza pozostawały w rękach tej niemieckiej rodziny, nawet po przejęciu tej części Pomorza przez odrodzone państwo Polskie w roku 1920.

Lehmannowie czerpali dochody z eksploatacji lasów i produkcji ziemniaków oraz buraków cukrowych (dostarczane do cukrowni w Nakle), a także hodowli koni, krów, owiec i świń.

Jednak w roku 1936 państwo dokonano drugiej parcelacji majątku (pierwsza w roku 1925), co doprowadziło do przejęcia niemal całej Białowieży. Kilkaset hektarów podzielono na 10-hektarowe zagrody. Widomy znak tych przemian pozostał do dziś - to tzw. poniatówki, niewielkie domy z drewna (niektóre zostały później obmurowane). Na terenie każdego gospodarstwa stawiano także stajnio-stodołę.

Żuławy: Bystro - do chałupy z podcieniem

Inicjatorem budowy drewnianych domków był Juliusz Poniatowski - ówczesny minister rolnictwa i reformy rolnej, działacz ludowy i niepodległościowy, piłsudczyk związany z PSL "Wyzwolenie". Był zwolennikiem tworzenia samodzielnych gospodarstw chłopskich.

Krzysztof Kemnitz - właściciel jednej z "Poniatówek" mówi dziś, że w domu mieszka się dobrze, zdrowo. Nawet zimą jest ciepło. To jednak mały domek i trudno pomieścić w nim całą rodzinę. Dlatego obok buduje nowy dom, murowany.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska