
W diecezji bydgoskiej Agnieszka Cichowicz jest pierwszą kobietą włączoną do stanu dziewic konsekrowanych.
Agnieszka Cichowicz została konsekrowana dokładnie w rocznicę swoich urodzin. Na co dzień pracuje w administracji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Poza obowiązkami zawodowymi jest związana z miejscami, w których posługują kapucyni i jezuici.
Należy również do Stowarzyszenia Charyzmatyczna Bydgoszcz, które organizuje m.in. rekolekcje oraz coroczne Forum Charyzmatyczne Diecezji Bydgoskiej.
Źródło (diecezja bydgoska)

We włocławskiej bazylice katedralnej 28 października 2010 odbył się pierwszy od wielu lat obrzęd konsekracji dziewicy. O godz. 18.30 rozpoczęła się Msza św., podczas której Kazimiera Malińska z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kole przyrzekła „do końca życia trwać w dziewictwie poświęconym Bogu, w służbie Bogu i Kościołowi”. Eucharystii przewodniczył biskup diecezjalny włocławski Wiesław Alojzy Mering, a koncelebrowali prezbiterzy przybyli na uroczystość z różnych stron diecezji. W liturgii uczestniczyły siostry zakonne, alumni WSD oraz wierni, wśród których byli członkowie rodziny i przyjaciele pani Kazimiery.
Źródło (Przewodnik Katolicki)

Nie należy utożsamiać ich z zakonnicami, bowiem prowadzą indywidualny tryb życia, nie podlegają żadnej zakonnej regule ani przełożonym. Dla dziewic konsekrowanych wspólnotą staje się Kościół diecezjalny, we wspólnocie którego ich obecność jest szczególnie cenna i istotna. Ich dziewictwo bowiem ukazuje oblubieńczą miłość Chrystusa do swego Mistycznego Ciała, a także zapowiada bardzo wyraźnie przyszłe życie w zjednoczeniu z najczystszym Bogiem.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego wśród wielu różnych powołań wymieniono dziewictwo konsekrowane.
Chrześcijańska dziewica, na mocy swojej konsekracji odróżnia się od wiernych świeckich, z którymi dzieli życie pośród świata. Nie podlega jednak konstytucjom i statutom, przez co różni się od wszystkich członków instytutów życia konsekrowanego czy stowarzyszeń życia apostolskiego.