
ZALESIE, GMINA CHEŁMŻA
Tę wieś położoną nad jeziorem Chełmżyńskim, znają wszyscy fani wodnych szaleństw z Torunia (odległość ok. 20 km) i okolic. Latem czynny tutaj jest ośrodek wypoczynkowy. Zimą Zalesie chętnie odwiedzają zaś morsy.
Warto dodać, że miejscowość jest połączona szlakami turystycznymi – pieszymi i rowerowymi - z najciekawszymi punktami gminy Chełmża.

BISKUPIN, GMINA GĄSAWA
Nie możemy doczekać się, kiedy sytuacja epidemiologiczna pozwoli nam wrócić do wsi Biskupin koło Żnina, a dokładniej - do Muzeum Archeologicznego. Tego miejsca chyba nawet nie trzeba przedstawiać, ale podajemy kilka ciekawostek.
Kiedy w 1933 roku, poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się do tego stopnia, że ponad lustro wody wyłoniły się pozostałości umocnień starożytnej osady, nikt początkowo nie przypuszczał, o jakich skarbach mowa. Walenty Szwajcer, lokalny nauczyciel, zorientował się, że to wyjątkowe znalezisko. I miał rację. Szwajcer uważany jest za odkrywcę najsłynniejszego polskiego grodu i stanowiska archeologicznego.
W rezerwacie w Biskupinie czekają m.in. Chata Pałucka, rekonstrukcje: osady pierwszych rolników, wioski piastowskiej czy grobów skrzynkowych.

ZAMEK BIERZGŁOWSKI, GMINA ŁUBIANKA
Tutejszy zamek krzyżacki, to nie lada atrakcja dla miłośników historii. Zbudowano go po 1270 roku z kamieni i cegły. Warownia może się poszczycić najstarszą zachowaną rzeźbą na terenie dawnych Prus. Mowa o ceramicznej płaskorzeźbie przedstawiającej rycerzy, która pochodzi z około 1300 roku.
Dodajmy, że 2001 roku zamek stał się Diecezjalnym Centrum Kultury.
Przez miejscowość Zamek Bierzgłowski przebiegają szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

PIŁA KOŁO GOSTYCYNA, GÓRNICZA WIOSKA
Niesamowite miejsce, w latach 1850-1939 działały tutaj podziemne kopalnie węgla brunatnego. Wabikiem są ich pozostałości.
Atut tej małej wsi, to ciekawa historia, którą uratowało od zapomnienia Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „BUKO”. Choć pandemia ogranicza, co może, pomysłów społecznikom nie brakuje. "Powstaje rarytas w skali Polski północnej dla miłośników historii lokalnej", zapowiadają na stronie Gorniczawioska.pl.