https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Gdzie wyrzucamy odpady medyczne? Pojemnik jest, ale nie w każdej aptece

Grażyna Rakowicz
Leki te trafiają do spalarni odpadów – tam są unieszkodliwiane. Ponieważ koszt ich utylizacji jest dość wysoki stąd apel, aby do pojemników w aptekach trafiały wyłącznie te bez opakowań kartonowych i ulotek.
Leki te trafiają do spalarni odpadów – tam są unieszkodliwiane. Ponieważ koszt ich utylizacji jest dość wysoki stąd apel, aby do pojemników w aptekach trafiały wyłącznie te bez opakowań kartonowych i ulotek. Pixabay
W naszych domach, wśród ogromnej ilości odpadów są i te medyczne. Gdzie należy je wyrzucać? A co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Niektóre z odpadów medycznych, wytwarzanych w domach – po odpowiednim zabezpieczeniu - można wyrzucić do pojemnika na te zmieszane. Inne - można oddać do apteki, ale tu pod jednym warunkiem.

Gdzie igły, a gdzie testy

Odpady medyczne w naszym domu to m. in. przeterminowane leki, opakowania po nich czy ich resztki. To także igły, strzykawki, opatrunki, maseczki, rękawice jednorazowe czy odpady biologiczne jak testy glukozowe czy te na COVID-19. Jak należy je właściwie segregować? - zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

- Igły i pojedyncze strzykawki powinny być umieszczane w specjalnych pojemnikach, takich do bezpiecznego usuwania ostrych przedmiotów np. na odpady ostre, które są dostępne w aptekach lub u dostawców sprzętu medycznego. W przypadku ich braku, można używać mocnych plastikowych butelek z zakrętkami, które później z zawartością należy wrzucić do odpadów zmieszanych, z odpowiednią ostrożnością - odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

I wskazuje: - Z kolei odpady biologiczne i opatrunki najlepiej umieszczać w szczelnych workach, które potem należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Także z odpowiednią ostrożnością, bo zachowanie jej nie tylko chroni zdrowie domowników, ale też przyczynia się do ochrony środowiska.

- Opatrunki, materiały higieniczne, maseczki czy pieluchy są zaliczane do odpadów komunalnych – wymienia Marta Stachowiak. - Nie są one traktowane jako błędna segregacja, ale pod warunkiem, że nie są zakaźne. Rzecznik informuje:- Do tej pory w Bydgoszczy, nie stwierdzono deponowania odpadów medycznych w pojemnikach na odpady zmieszane czy te segregowane w mieście, które by stwarzały niebezpieczeństwo. Z tego tytułu nie nakładano kar administracyjnych.

Natomiast przeterminowane lub niezużyte leki należy gromadzić oddzielnie, w oryginalnych opakowaniach i nie należy ich wyrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne.

Pojemnik jest, ale nie w każdej aptece

Choćby w Bydgoszczy, wiele aptek organizuje - nieodpłatnie – zbiórkę takich leków. Ale trzeba wiedzieć o jednym: - Takie przeterminowane lub niezużyte leki są przyjmowane w aptekach wyłącznie na bazie porozumienia z lokalną gminą, która odpowiada za dalsze losy tych preparatów a to oznacza, że można je przekazać wyłącznie tym placówkom, które są wyposażone w specjalne pojemniki – informuje Marcin Piątek, prezes Pomorsko - Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. - Nie jest obowiązkiem każdej apteki, aby go posiadała, bo może np. w części ogólnodostępnej nie mieć miejsca, aby taki pojemnik postawić lub gmina dysponuje ograniczoną ich liczbą. Tak zdarzało się w Bydgoszczy – dodaje.

Prezes przypomina, że farmaceuta nie powinien przyjmować tych preparatów do ręki, tylko osoba je przynosząca powinna sama, w wyznaczonym pojemniku leki te umieścić. Jak i o tym, że do tych pojemników w aptekach nie należy wrzucać m. in. zużytych opatrunków, baterii, igieł, strzykawek czy zużytych testów na COVID-19, aby nie stwarzać zagrożenia dla osób, które przeterminowane czy niezużyte leki zabierają do utylizacji.

A przyjeżdżają po nie pracownicy firmy, która zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych w gminie. - Otwierają zabezpieczony pojemnik specjalnym kluczykiem i wybierają jego zawartość stąd jeszcze raz przypominam, aby - ze względu na bezpieczeństwo tych osób - nie było w takim pojemniku przedmiotów medycznych, które nie są lekami – mówi szef Izby Aptekarskiej. 

Leki te trafiają do spalarni odpadów – tam są unieszkodliwiane. Ponieważ koszt ich utylizacji jest dość wysoki stąd apel, aby do pojemników w aptekach trafiały wyłącznie te bez opakowań kartonowych i ulotek.

A jeśli w gminie żadna z aptek nie ma takiego specjalnego pojemnika na przeterminowane czy zużyte leki, to co wówczas? - Wtedy należy skontaktować się z władzami gminy i ustalić gdzie można oddać do utylizacji niezużyte lub przeterminowane lekarstwa. Obowiązek ten w pełni spoczywa na lokalnym samorządzie terytorialnym - wskazuje prezes Piątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska