Kujawsko-Pomorskie. Kierunek lekarski najpopularniejszy wśród kandydatów na studia w regionie

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na uczelniach w regionie kandydaci najchętniej wybierają kierunek lekarski prowadzony przez Collegium Medicum UMK. W bieżącym 2021 roku na jedno miejsce przypada aż 18 chętnych
Na uczelniach w regionie kandydaci najchętniej wybierają kierunek lekarski prowadzony przez Collegium Medicum UMK. W bieżącym 2021 roku na jedno miejsce przypada aż 18 chętnych Dariusz Bloch/ Zdjęcie ilustracyjne
Uczelnie publiczne w Kujawsko-Pomorskiem kończą pierwszą turę rekrutacji na studia. Jak co roku największą popularnością cieszy się kierunek lekarski prowadzony przez Collegium Medicum UMK. Na UKW w Bydgoszczy kandydaci najczęściej wybierają psychologię.

Zobacz wideo: W tych miejscach może pojawić się czwarta fala koronawirusa.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wstępne wyniki naboru ogłosił we wtorek 13 lipca 2021. - Teraz czekamy na dokumenty od zakwalifikowanych kandydatów – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Ze względu na pandemię prosimy o przesyłanie dokumentów pocztą lub kurierem. Muszą one dotrzeć do nas do poniedziałku 19 lipca.

To też może Cię zainteresować

Prawie 18 tysięcy kandydatów zapisało się na UMK

Na studiach stacjonarnych jednolitych magisterskich i licencjackich prowadzonych w języku polskim i angielskim UMK oferuje 5622 miejsca na 96 kierunkach (biorąc pod uwagę także specjalności i różne formy kształcenia).

- Zarejestrowaliśmy 17676 zgłoszeń na studia stacjonarne jednolite magisterskie i licencjackie prowadzone w języku polskim i angielskim – informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK w Toruniu. - Jak co roku największą popularnością cieszył się kierunek lekarski; zarejestrowało na niego się 3748 kandydatów. Dalsze miejsca w rankingu najbardziej popularnych kierunków zajęły prawo (957 kandydatów), psychologia (894), weterynaria (634), filologia angielska (563), fizjoterapia (473), finanse i rachunkowość (440), zarządzanie (416), farmacja (404) i ekonomia (330). Od lat drugim najbardziej popularnym kierunkiem w Collegium Medicum była farmacja. W 2021 roku wyprzedziła ją fizjoterapia.

UMK - kierunki z największą liczbą kandydatów na miejsce

 • kierunek lekarski - ponad 18 osób na miejsce
 • filologia angielska - ponad 10 kandydatów na miejsce
 • psychologia - prawie 10 kandydatów na miejsce
 • japonistyka - ponad 9 kandydatów na miejsce
 • weterynaria - prawie 9 kandydatów na miejsce
 • informatyka - ponad 6 kandydatów na miejsce
 • komunikacja i psychologia w biznesie - ponad 5 kandydatów na miejsce
 • kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim - ponad 5 kandydatów na miejsce
 • biotechnologia medyczna - ponad 5 kandydatów na miejsce
 • logistyka - ponad 4 kandydatów na miejsce

- W porównaniu z rokiem ubiegłym, 2020, największy skok w tym rankingu zanotował kierunek kulturoznawstwo – Kultura Dalekiego Wschodu z językiem japońskim (z miejsca 16 na 8), lepiej wypadły także japonistyka (z 5 na 4), informatyka (z 8 na 6) i biotechnologia medyczna (z 11 na 9) - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK w Toruniu.

Ogłoszenie wyników drugiego etapu rekrutacji na UMK zaplanowano na 22 lipca 2021.

Na UKW kandydaci stawiają na psychologię

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy kończył internetową rejestrację 14 lipca 2021 o północy. - Niespodzianek nie było, cieszy stałe zainteresowania studiami od lat obecnymi w ofercie UKW, ale i wzrastająca liczba chętnych na nowe kierunki studiów - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik UKW.

Do trzech kierunków najczęściej wybieranych przed kandydatów należą psychologia, kryminologia i filologia angielska.Bardzo dobrze radzą sobie też nowości – prawo, cyberdemokracja oraz fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej.

Na studia w bydgoskim uniwersytecie zarejestrowało się 3700 osób.

UKW - kierunki z największą liczbą kandydatów na miejsce

 • psychologia - 8 osób na miejsce
 • kryminologia - 5 osób na miejsce
 • anglistyka - 4 osoby na miejsce
 • biotechnologia - 2-3 osoby na miejsce
 • informatyka - 2-3 osoby na miejsce
 • matematyka - 2-3 osoby na miejsce
 • geografia - 2-3 osoby na miejsce
 • filologia polska - 2-3 osoby na miejsce
 • humanistyka drugiej generacji - 2-3 osoby na miejsce
 • pedagogika opiekuńcza - 2-3 osoby na miejsce
 • pedagogika resocjalizacyjna - 2-3 osoby na miejsce
 • lingwistyki stosowane: angielsko-arabska, angielsko-rosyjska oraz rosyjsko-chińska - 2-3 osoby na miejsce

Na prawo na UKW można rejestrować się dłużej

Dłużej natomiast potrwa rejestracja chętnych na prawo, które rusza na UKW od października. Nabór został przedłużony do 10 września 2021 w związku z tym, że uczelnia otrzymała zgodę na otwarcie kierunku w ubiegłym tygodniu. Już dziś jednak widać olbrzymie zainteresowanie bezpłatnym studiowaniem prawa na bydgoskim uniwersytecie. W ciągu pięciu dni zarejestrowało się nań niemal 100 osób.

Osoby, które zakwalifikowały się na studia na UKW mają czas do 22-23 lipca na dostarczenie dokumentów. Co bardzo ważne, dokumenty przesyłane pocztą muszą trafić na UKW do 23 lipca 2021, do godz. 14.00. Uczelnia prosi o przesyłanie dokumentów listem poleconym priorytetowym. Dokumenty przesłane po terminie trafią do Komisji Odwoławczej.

Harmonogram naboru na UKW na rok akademicki 2021/2022

 • przesłanie dokumentów przez kandydatów - do 23 lipca 2021
 • ogłoszenie wstępnych wyników kwalifikacji - 27 lipca 2021
 • ogłoszenie list kandydatów wpisanych na studia - 28 lipca 2021
 • ostatni dzień przyjmowania wniosków o zwrot opłaty rekrutacyjnej - 30 lipca 2021
 • ogłoszenie dodatkowych naborów na studia - 5 sierpnia 2021
 • zakończenie rejestracji elektronicznej w II naborze – 10 września 2021 (termin dotyczy również studiów niestacjonarnych).

Na UTP rejestracja chętnych do 19 lipca 2021

Osoby zainteresowane studiami na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, który od 1 września br. staje się Politechniką Bydgoską, mogą rejestrować się na studia do 19 lipca do godz. 12.

Oprócz sprawdzonych już kierunków, uczelnia przygotowała nowość – energetykę. Kierunek ten będzie prowadzony we współpracy z producentem kabli i przewodów – firmą Tele-Fonika Kable S.A. UTP czeka też na zgodę ministerstwa na uruchomienie studiów I stopnia na kierunku inżynieria farmaceutyczna.

Ogłoszenie wyników pierwszej tury rekrutacji na UTP zaplanowano na 21 lipca.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Większość kierunków generuje nierobów roszczeniowców, co nawet nie umieją miotły i szypy obsłużyć. A co pokolenie młodsze, tym większe dzbany wychodzą na końcu "studiów". IU tacy ludzie zaś chcą zarabiać nie wiadomo ile za leżenie z [wulgaryzm].
Dodaj ogłoszenie