Pierwsza tura rekrutacji na UMK, której wyniki ogłoszono 18 lipca, potwierdziła popularność ubiegłorocznych hitów.
Lekarski już zajęty
System Internetowej Rejestracji Kandydatów zarejestrował blisko 18 tysięcy zgłoszeń na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Wśród najpopularniejszych kierunków bezapelacyjnie króluje kierunek lekarski, na który zgłosiło się ponad 3,5 tysiąca osób, co sprawia, że o jedno miejsce walczyło aż 17 kandydatów.
Podobnie dużą konkurencję odnotowano na weterynarii, gdzie o jedno miejsce starało się blisko 12 osób. Wysokie zainteresowanie utrzymują także psychologia i prawo, które przyciągnęły ponad tysiąc chętnych na każdy z tych kierunków. Na podium znalazła się również filologia angielska, na którą zarejestrowało się 537 osób, co oznacza, że o jedno miejsce ubiega się ponad 9 kandydatów.
Robotyka, informatyka, automatyka - nadal jest szansa
W sierpniu tradycyjnie szansę będą miały osoby, które nie załapały się na studia w pierwszej turze. Nabór uzupełniający obejmuje kierunki studiów stacjonarnych I stopnia oraz jednolitych magisterskich. Do 16 września kandydaci mogą rejestrować się na kierunki takie jak informatyka, automatyka i robotyka, biotechnologia, a także filologie obce (np. filologia germańska i skandynawistyka), które jeszcze niedawno przyciągały tłumy. Miejsca znajdą się również na obleganych jeszcze przed dekadą politologii, socjologii czy medioznawstwie. Bramy uczelni nadal otwarte są na skandynawistów, a nawet na chętnych do studiowania malarstwa, których kiedyś Wydział Sztuk Pięknych musiał odprawiać z kwitkiem.
Kierunek na przyszłość
Co ciekawe, wolne miejsca pozostały również na wydziałach, które tradycyjnie kształcą bardzo niewielu studentów, co może w przyszłości oznaczać wygaszanie kierunków.
Zmniejszająca się liczba maturzystów i rosnąca konkurencja między uczelniami zmuszają Uniwersytet do elastyczności. Na UMK powstają więc nowe kierunki, w tym również takie, które łączą nauki humanistyczne z technologią, np. architektura informacji, kognitywistyka czy sztuka mediów i edukacja wizualna.
Wyniki naboru uzupełniającego poznamy 19 września, a przyszli studenci będą mieli czas do 23 września na złożenie niezbędnych dokumentów.
Studia na UMK wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem w obszarach medycyny, prawa i psychologii. W przyszłości konkurencja będzie się jednak zaostrzać, co można zauważyć już w przypadku szkół podstawowych. Już obecnie liczba kandydatów na studia jest o około 30 tys. mniejsza niż przed dekadą.
Najlepsza uczelnia w regionie
W tegorocznym zestawieniu Academic Ranking of World Universities (tzw. lista szanghajska) UMK pojawił się wśród ośmiu polskich uczelni. Toruński uniwersytet został sklasyfikowany w dziesiątej setce, podobnie jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Wyżej znalazły się jedynie Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (przedział 401-500) oraz Politechnika Gdańska (miejsca 801-900).
Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Ostrowska-Królikowska pierwszy raz o wnuczce. Radosne słowa do maleńkiej Jadzi [FOTO]
- "Królowa Życia" wreszcie ściągnęła doczepy. Szok, co naprawdę ma na głowie | ZDJĘCIA
- Nie uwierzycie, gdzie pracuje dziewczyna Żyły. Jej koleżanki pękają z zazdrości
- Sąd orzekł, że to Zając jest winna w sprawie jej dzieci. Wymierzył jej bolesną karę