MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabór uzupełniający na UMK. Dlaczego na atrakcyjnych kierunkach pozostało jeszcze tyle miejsc?

wixad
Wydział lekarski był ponownie hitem rekrutacji, ale na innych kierunkach w Collegium Medicum pozostało jeszcze miejsce
Wydział lekarski był ponownie hitem rekrutacji, ale na innych kierunkach w Collegium Medicum pozostało jeszcze miejsce
Szanse na ciekawe studia ma jeszcze wielu absolwentów szkół średnich. Wśród kierunków, na których pozostały miejsca są hity sprzed kilku lat.

Pierwsza tura rekrutacji na UMK, której wyniki ogłoszono 18 lipca, potwierdziła popularność ubiegłorocznych hitów.

Lekarski już zajęty

System Internetowej Rejestracji Kandydatów zarejestrował blisko 18 tysięcy zgłoszeń na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. Wśród najpopularniejszych kierunków bezapelacyjnie króluje kierunek lekarski, na który zgłosiło się ponad 3,5 tysiąca osób, co sprawia, że o jedno miejsce walczyło aż 17 kandydatów.

Podobnie dużą konkurencję odnotowano na weterynarii, gdzie o jedno miejsce starało się blisko 12 osób. Wysokie zainteresowanie utrzymują także psychologia i prawo, które przyciągnęły ponad tysiąc chętnych na każdy z tych kierunków. Na podium znalazła się również filologia angielska, na którą zarejestrowało się 537 osób, co oznacza, że o jedno miejsce ubiega się ponad 9 kandydatów.

Robotyka, informatyka, automatyka - nadal jest szansa

W sierpniu tradycyjnie szansę będą miały osoby, które nie załapały się na studia w pierwszej turze. Nabór uzupełniający obejmuje kierunki studiów stacjonarnych I stopnia oraz jednolitych magisterskich. Do 16 września kandydaci mogą rejestrować się na kierunki takie jak informatyka, automatyka i robotyka, biotechnologia, a także filologie obce (np. filologia germańska i skandynawistyka), które jeszcze niedawno przyciągały tłumy. Miejsca znajdą się również na obleganych jeszcze przed dekadą politologii, socjologii czy medioznawstwie. Bramy uczelni nadal otwarte są na skandynawistów, a nawet na chętnych do studiowania malarstwa, których kiedyś Wydział Sztuk Pięknych musiał odprawiać z kwitkiem.

Kierunek na przyszłość

Co ciekawe, wolne miejsca pozostały również na wydziałach, które tradycyjnie kształcą bardzo niewielu studentów, co może w przyszłości oznaczać wygaszanie kierunków.

Zmniejszająca się liczba maturzystów i rosnąca konkurencja między uczelniami zmuszają Uniwersytet do elastyczności. Na UMK powstają więc nowe kierunki, w tym również takie, które łączą nauki humanistyczne z technologią, np. architektura informacji, kognitywistyka czy sztuka mediów i edukacja wizualna.

Wyniki naboru uzupełniającego poznamy 19 września, a przyszli studenci będą mieli czas do 23 września na złożenie niezbędnych dokumentów.

Studia na UMK wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem w obszarach medycyny, prawa i psychologii. W przyszłości konkurencja będzie się jednak zaostrzać, co można zauważyć już w przypadku szkół podstawowych. Już obecnie liczba kandydatów na studia jest o około 30 tys. mniejsza niż przed dekadą.

Najlepsza uczelnia w regionie

W tegorocznym zestawieniu Academic Ranking of World Universities (tzw. lista szanghajska) UMK pojawił się wśród ośmiu polskich uczelni. Toruński uniwersytet został sklasyfikowany w dziesiątej setce, podobnie jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Wyżej znalazły się jedynie Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (przedział 401-500) oraz Politechnika Gdańska (miejsca 801-900).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska