Nowe objawy koronawirusa. To musisz wiedzieć!
Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, w czwartek (4 marca 2021 r.) przedstawił informację o sytuacji epidemiologicznej w województwie oraz o przebiegu akcji szczepień w regionie.
- W kujawsko-pomorskich szpitalach przebywa obecnie 1.067 osób. Jest to liczba, która w ostatnich dniach bardzo mocno się zwiększyła. W ciągu ostatnich 10 dni mamy przyrost o ponad 300 chorych. Jest to bardzo negatywne zjawisko, które oznacza, że trzecia fala pandemii koronawirusa rozpoczęła się również w województwie kujawsko-pomorskim – poinformował Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. – W tej chwili, na 156 dostępnych respiratorów, zajętych jest 117.
Rozmowy ze szpitalami województwa kujawsko-pomorskiego
Wojewoda poinformował również o trwających intensywnych rozmowach ze szpitalami w województwie kujawsko-pomorskim na temat przywrócenia miejsc tzw. covidowych. Przypomniał, że w styczniu i lutym liczba szpitali, które były zaangażowane w walkę z pandemią koronawirusa zmniejszyła się.
- W tej chwili przywracamy te miejsca, ponieważ spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach liczba chorych będzie cały czas niestety rosła – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda przypomniał także o konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.
- Nie lekceważmy tej choroby. Jesteśmy znowu, tak samo jak jesienią 2020 roku, w bardzo trudnej sytuacji. Z tą zmianą, że stan pacjentów, którzy dzisiaj docierają do szpitali jest dużo gorszy niż jeszcze kilka miesięcy temu. To bardzo utrudnia akcję ratowania zdrowia i życia ludzi. Bardzo państwa proszę o ostrożność. Szczególnie dotyczy to osób starszych, osób które mają choroby przewlekłe, ale nie tylko. Niestety co raz częściej docierają do szpitali w województwie kujawsko-pomorskim, w bardzo ciężkich stanach, osoby młodsze – przestrzegał wojewoda.
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował także o stanie akcji szczepień.
- Od początku trwania akcji szczepień w województwie kujawsko-pomorskim zostało zaszczepionych 170 tysięcy osób pierwszą dawką oraz przeszło 60 tys. dawką drugą. Jest to znacząca ilość. Chcielibyśmy, żeby tych szczepień było więcej. Czekamy na dostawę szczepionek do Polski i do naszego regionu, abyśmy mogli te szczepienia w sposób bardziej intensywny realizować. W tej chwili, w naszym regionie znajduje się przeszło 300 punktów szczepiennych. W szczepienia zaangażowanych jest także 27 szpitali węzłowych. Jesteśmy dobrze przygotowani na to, aby w krótkim czasie zaszczepić całą populację naszego województwa – mówił Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
GIS wycofał te produkty, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zob...
