https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-pomorskie. Obcokrajowcy z regionu, którzy padną ofiarą przestępstw, dostaną bezpłatne wsparcie prawne

Paweł Kaniak
Umowę podpisali Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy ppłk Rafał Grzejszczak.
Umowę podpisali Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy ppłk Rafał Grzejszczak. Tomasz Czachorowski
Bójki, pobicia, kradzieże, włamania, oszukiwanie pracowników, handel ludźmi - to główne kategorie przestępstw, których ofiarami padają obcokrajowcy mieszkający w Kujawsko-Pomorskiem. Policja, Straż Graniczna i Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy chcą pomagać tym osobom.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia

18 listopada w Bydgoszczy podpisano umowę w ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kosztem prawie 1,7 mln złotych ma powstać centrum wsparcia dla cudzoziemców - ofiar przestępstw. Umowę podpisali Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy nadinsp. Piotr Leciejewski oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy ppłk Rafał Grzejszczak.

- Chcemy wesprzeć tych obcokrajowców, którzy legalnie przebywają w naszym regionie, mają pozwolenie ma pobyt i pracę - wyjaśnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Co to oznacza w praktyce? W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy będą dyżurować urzędnicy, policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy udzielą cudzoziemcom informacji i porad w związku z przestępczą sytuacją, jaka spotkała te osoby. Oprócz takich bezpośrednich spotkań zostanie też uruchomiona specjalna infolinia. Pomoc prawna będzie świadczona bezpłatnie.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy zwraca uwagę, że w oficjalnych policyjnych statystykach niewiele jest przestępstw, których ofiarami padają obcokrajowcy, ale wynika to z faktu, że poszkodowani nie zgłaszają takich zdarzeń.

- Nie robią tego, ponieważ nie wiedzą do kogo się zwrócić, nie znają polskiego prawa, problemem jest też dla nich bariera językowa. Naszym celem jest to zmienić. Chcemy, żeby takie osoby mogły przyjść do nas po pomoc, żeby instytucje zaopiekowały się nimi - mówi nadinsp. Piotr Leciejewski.

Nadinsp. Piotr Leciejewski dodaje, że odnotowywane przestępstwa to głównie bójki, pobicia, kradzieże i kradzieże z włamaniem, a często sprawcami tych czynów są również cudzoziemcy.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy ppłk Rafał Grzejszczak przyznaje, że funkcjonariusze tej służby mają do czynienia z przestępstwami popełnianymi przez pracodawców wobec pracowników obcej narodowości oraz z handlem ludźmi.

Nie tylko służby mundurowe i urzędnicy wojewody pomagają w różny sposób cudzoziemcom. Przypomnijmy, że Miasto Bydgoszcz udostępnia mieszkania rodzinom z Białorusi i Ukrainy, bydgoski ratusz ogłaszał też zbiórkę na wyposażenie tych lokali. A prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wyznaczył nagrodę za pomoc w ujęciu bandyty, który 24 czerwca 2021 roku zaatakował w autobusie studenta z Zimbabwe oraz kierowcę, który stanął w obronie obcokrajowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska