
Parchanie to wieś w pow. inowrocławskim, znana z tego, że w 1923 r. w tutejszym dworku zamieszkał gen. Władysław Sikorski. Opodal dworku wznosi kościół pw. św. Wojciecha, który kultywuje tradycję poprzednich, a pierwszy ufundowany przez biskupów kujawskich (rezydujących wtedy w Kruszwicy) miał stanąć ok. 1000 r. (sic!).
Obecny kościół zbudowano w 1840 r. To konstrukcja szachulcowa. W 1900 r. dobudowano murowaną wieżę.

W Boluminku (gm. Dąbrowa Chełmińska) na historycznej ziemi chełmińskiej wznosi się otoczony cmentarzem kościół parafialny pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Zbudowany został w latach 1755–77 w miejscu poprzedniego, drewnianego z 1667 r.
W latach 1909–1910 został gruntownie przebudowany i powiększony o transept. Dobudowano także prezbiterium i wieżę.

W Ciechocinku zainteresowanie turystów wzbudza cerkiew pw. św. Mikołaja Archanioła. Zbudowali ją w 1894 r. (w czasach zaboru rosyjskiego) z drewnianych bali i bez użycia gwoździ górale z Kaukazu, choć jest to nieznany ponoć w Europie styl zauralski. Po odrodzeniu Polski w budynku urządzono kasyno, potem szkołę, wreszcie magazyn. Funkcję sakralną przywrócono w 1996 r. Cerkiew należy do Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego.

W Dużej Cerkwicy koło Kamienia Krajeńskiego znajduje się wybudowany w 1833 r. kościół pw. św. Wojciecha (bo wg legendy w pierwszym kościele złożono na krótko jego zwłoki). To konstrukcja szkieletowa wypełniona cegłami. Świątynię otacza cmentarz, na którym spoczywają m.in. dawni mieszkańcy – Kosznajdrzy (osadnicy niemieccy wyznający katolicyzm).