
W sercu Działynia, wsi w pow. golubsko-dobrzyńskim, wznosi się okazały barokowy kościół Św. Trójcy. Zbudowano go w latach 1582-1609 z inicjatywy możnego właściciela wsi Michała Działyńskiego. W 1641 r. świątynię przebudowano, zaś przed 1897 gruntowne odnowiono.

W Gąsawie – wsi koło Żnina (dawniej mieście należącym do opata kanoników regularnych Trzemesznie) od ok. 1625 r. stoi drewniany kościół pw. św. Mikołaja. Jego wnętrze zdobią niezwykle cenne naścienne malowidła barokowe o tematyce sakralnej (patrz następne zdjęcie!). Znajdują się tu także barokowe rzeźby, zaś na belce tęczowej widnieje późnogotycka Grupa Ukrzyżowania.

To jedno z wielu malowideł naściennych w kościele w Gąsawie. Malowidła były ukryte przez 150 lat po warstwą tynku, a odkryte podczas remontu w latach 1998-1999. Odrestaurowane zostały w 2003 r. z funduszu Ministerstwa Kultury.

W Górsku k. Torunia w 1613 r. protestanci zbudowali na nadwiślańskiej wydmie kościół pw. Świętego Krzyża. Architekt nadał mu styl wczesnobarokowy. Po wojnach szwedzkich świątynia została odbudowana i w tej formie zachowała się do dziś. Po II wojnie światowej przekształcono ją na katolicką pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Uwagę przykuwają zgromadzone pod północną ścianą XIX-wieczne niemieckie nagrobki.