Kujawsko-Pomorskie. ROD-y zmieniają oblicze, pięknieją i wciąż są pożądane [zdjęcia]

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Podniesione rabaty warzywne, więcej drewna, domki malowane na biało. Zmieniają się trendy w ogrodnictwie, stare Rodzinne Ogródki Działkowe przechodzą metamorfozy. Wielu z nas spędza na nich majówkę, nie mogąc wyjechać na dłużej i skorzystać z zamkniętych jeszcze hoteli. Pandemia sprawiła, że działki ROD przeżywają oblężenie. Duże zapotrzebowanie i w 2021 roku potwierdza Polski Związek Działkowców, a my podglądamy, jak urządziliście swoje ROD-y.

Zainteresowanie działkami ROD nadal bardzo wysokie

Potwierdza to Polski Związek Działkowców, który na podstawie uzyskanych z Okręgów PZD informacji komunikuje, że zapotrzebowanie na działki ROD w 2021 roku utrzymuje się na poziomie zeszłego roku, a w przypadku wielu Okręgów PZD odnotowuje tendencję wzrostową.

PZD: Szacuje się, że w tym roku prawo do działki w ROD uzyska podobna liczba osób jak w ubiegłym roku (czyli ok. 53,4 tys. osób). Wciąż dominuje zapotrzebowanie na działki ogrodowe wśród ludzi młodych oraz rodzin z dziećmi.

Podobnie jak w ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszą się działki w dużych i średnich miastach, które są położone niedaleko miejsc zamieszkania lub w miejscach dobrze skomunikowanych. problem w tym, że wolnych działek brakuje, co najwyżej zdarzają się pojedyncze.

Większą dostępnością charakteryzują się działki w ogrodach położonych poza granicami administracyjnymi miast, zwłaszcza w większej odległości, z utrudnionym dojazdem. Związek dodaje, że od lat popularnością cieszą się także działki położone w turystycznych regionach.

Ceny działek ROD są zróżnicowane

Zarząd Polskiego Związku Działkowców zauważa, że ceny działek w ROD kształtują się na różnym poziomie. Zwraca uwagę na ich wzrost w stosunku do poprzednich lat. Przykłady z ogłoszeń: działka w Bydgoszczy (Lisi Ogon) 300 mkw. - 58 tys. zł, ul. Inwalidów 280 mkw. - 37 tys. zł; w Toruniu 315 mkw, działka ROD Kotwica - 40 tys. zł, Na Rudaku 300 mkw. - 29 tys. zł.; Nakło nad Notecią, działka 490 mkw. - 25 tys. zł; Sępólno Krajeńskie 300 mkw. - 33 tys. zł.

Według PZD wpływ na wysokość cen ma wartość nasadzeń i naniesień na działce ogrodowej, ale również takie czynniki jak:

  • lokalizacja (wielkość miejscowości położenia ROD, bliskość zabudowań mieszkaniowych, usytuowanie względem granic miasta - droższe są działki w ROD położone bliżej centrum niż na peryferiach miast),
  • występowanie wolnych działek w danej okolicy (działki osiągają wyższe ceny, gdy jest ich ograniczona ilość w danym rejonie),
  • wyposażenie działki w media (woda, prąd, kanalizacja)
  • wielkość i stan zagospodarowania działki (altana, nasadzenia i stan działki).

Poza lokalizacją, przy wyborze działki ROD liczy się jej standard

Zdecydowanie częściej wybierane są działki zadbane oraz prawidłowo zagospodarowane, wskazuje PZD w komunikacie z 22 kwietnia. Poprzez prawidłowe zagospodarowanie związek rozumie: zgodnie z ustawą o ROD, regulaminem ROD oraz innymi przepisami obowiązującymi w PZD.

Szczególne znaczenie przy wyborze działki ma to, czy na działce w ROD jest altana działkowa. Wśród osób zainteresowanych działką daje się zauważyć większą świadomość prawna, że na działce ogrodowej musi być altana działkowa spełniająca wymagania określone w ustawie o ROD (art. 13 ust. 1 pkt 1) tj. posiadająca powierzchnię zabudowy do 35 m2, a wysokość – do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Nie brakuje również miłośników na niezagospodarowane działki, które można urządzić według swojego pomysłu. Takich działek jest jednak niewiele. Praktycznie występują tylko w nowo zakładanych, odtwarzanych ROD.

Najczęściej uzyskanie prawa do działki następuje poprzez jej nabycie od osoby obcej lub osoby bliskiej na podstawie umowy przeniesienia prawa do działki. Duża część działek w ROD nabywana jest przez nowe osoby (bliskie) w procedurze związanej z uzyskaniem prawa do działki po śmierci działkowca.

Kolejny czynnik decydujący o wyborze działki, a często także jej cenie, to wyposażenie i stan zagospodarowania ROD, w którym znajduje się dana działka. "Bardzo dużą popularnością cieszą się działki w ogrodach wyposażonych w zmodernizowaną, nowoczesną i pełną infrastrukturę ogrodową (w co najmniej dom działkowca, sieć wodociągową i sieć energetyczną). Szczególne znaczenie ma to, czy dany ROD wyposażony jest w media (wodę, energię elektryczną), które są niezbędne przy prowadzeniu upraw ogrodniczych".

Tak dziś wyglądają działki ROD w Polsce

Krajowy Zarząd PZD przewiduje utrzymanie trendu w zakresie zapotrzebowania na działki w ROD, co wiąże się z rosnącym zamiłowaniem do spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury oraz potrzeby w zakresie prowadzenia ekologicznych upraw ogrodniczych.

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców podczas zebrania 22 kwietnia omówił potrzeby rozwojowe ROD w kontekście zwiększonego zainteresowania działkami. Zamierza "kontynuować działania, mające na celu pozyskiwanie nowych terenów na zakładanie nowych lub powiększanie istniejących ROD".

Ceny mieszkań w końcu w dół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie