
ZŁOTORIA, GMINA LUBICZ, POWIAT TORUŃSKI
Wielbicieli historii przyciągają ruiny zamku w Złotorii z połowy XIV wieku. Dodajmy, że położonego w magicznym miejscu, bo - dosłownie u ujścia Drwęcy do Wisły. Zachowanymi elementami zamku, który powstał na miejscu drewnianego grodu książąt mazowieckich, są fragmenty wieży bramnej i murów obwodowych.

SAMOCIĄŻEK, GMINA KORONOWO, POWIAT BYDGOSKI
Ta wieś jest jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad Zalewem Koronowskim, który zajmuje ok. 1600 ha. Ciekawostka: jego maksymalna głębokość, to przeszło 20 metrów.
Akwen znajduje się w wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie miejscu. "Wokół niego rozciągają się: na zachodzie Pojezierze Krajeńskie, na północy Bory Tucholskie, na wschodzie Wysoczyzna Świecka, a na południu Kotlina Toruńsko-Bydgoska", czytamy na stronie gminy Koronowo.pl.

SŁUP MŁYN, GMINA GRUTA, POWIAT GRUDZIĄDZKI
Na tych terenach znajdują się widoczne pozostałości grodu, który powstał w X wieku - w tzw. zespole przyrodniczo-krajobrazowym "Słupski Gródek nad Osą". Wrażenie robi również współczesny młyn nad rzeką Osą.

WIELKA NIESZAWKA, POWIAT TORUŃSKI
Skarbem tej wsi jest Olenderski Park Etnograficzny. Pośród pól i łąk, na powierzchni ponad 5 ha, zrekonstruowano tutaj olenderską wieś. Podziwiać możemy trzy zagrody składające się z sześciu zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Przeniesione zostały one z terenu Doliny Dolnej Wisły, a pochodzą z XVIII i XIX wieku.