
Na kolejnych zdjęciach znajdziecie informacje o przykładowych źródełkach, które słyną z cudownych mocy

STUDZIANKA, woj. kujawsko-pomorskie
Z cudownego źródełka słynie m.in. podrypińska osada Studzianka. Źródło strumienia bije we wsi Kleszczyn.
Drewniana kaplica z 1704 roku, jest najstarszym zabytkiem na terenie gminy gminie. Została zbudowana z fundacji Franciszka Działokowskiego, dowiadujemy się ze strony Brzuze.pl. Miejsce to, nazywano pustelnią. W pomieszczeniu przy kapliczce, mieszkało bowiem trzech pustelników.
Kaplica zwana "kalwarią" ma dwie kondygnacje - na pierwszej znajduje się ocembrowana studzienka, z której czerpie się wodę ponoć słynącą z cudownych własności.

MAZURY, woj. podkarpackie
W małej wsi w sąsiedztwie Sokołowa Małopolskiego, czternastoletniej Marusi Bieguń miała objawiać się Matka Boska. Według jej relacji, Maryja była bosa, w dłoni miała różaniec, ubrana była w białą szatę z ozłoconymi brzegami. Wieści o widzeniach, obiegły lotem błyskawicy nie tylko okolicę - na mazurskie pola przybywały tysiące osób. Pielgrzymów usuwali funkcjonariusze UB i milicja.
Tu, gdzie trysnęło źródełko, znajdują się zadaszona kapliczka, krzyż i studnia. Mieszkańcy wsi Mazury są pewni, że picie tej wody i żarliwe modlitwy, mogą zdziałać cuda.

ŻARKI, woj. śląskie
Źródełko przy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej odwiedzają zwłaszcza osoby, które chcą doczekać potomstwa.
Według legendy, Władysław Opolczyk wiozący w 1382 roku obraz Czarnej Madonny i rzeźbę Maryi z Dzieciątkiem, zatrzymał się w okolicznym lesie. Rączka figury Jezusa miała wskazać mu omszały kamień, spod którego trysnęła woda.
"Rok 1382 i podróż Władysława Opolczyka do Częstochowy to początek tego źródełka i prapoczątek Leśniowa. Miejscowa ludność kocha te legendę, a pielgrzymi chętnie ją powtarzają. W miejscu, gdzie według legendy wytrysnęło źródełko, znajduje się dzisiaj kaplica p.w. Matki Bożej Anielskiej. Zbudowana jest na planie elipsy. Wieńczy ją niewielka wieżyczka na sygnaturce. Wewnątrz znajduje się ołtarz przedstawiający Matkę Boża Leśniowską, adorowaną przez Anioły, które nakładają Jej oraz Dzieciątku korony. Ze źródełka wypływa mały potok Leśniówka", czytamy na stronie Lesniow.pl.