Kujawsko-Pomorskie. W szkołach i przedszkolach regionu trwają wakacyjne remonty

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Podczas wakacji w placówkach oświatowych przeprowadzane są poważne prace inwestycyjne, ale też drobne remonty, jak na przykład malowanie ścian
Podczas wakacji w placówkach oświatowych przeprowadzane są poważne prace inwestycyjne, ale też drobne remonty, jak na przykład malowanie ścian Mariusz Kapała/ Zdjęcie ilustracyjne
W Kujawsko-Pomorskiem tradycyjnie już podczas wakacji w szkołach i przedszkolach trwają remonty. Pracy jest dużo: od termomodernizacji oświatowych budynków po malowanie szkolnych korytarzy.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Wakacje to czas, który samorządy chętnie wykorzystują na przeprowadzanie mniejszych i większych prac remontowych w szkołach. Wykonanie prac jest łatwiejsze, gdy dzieci są na wakacjach.

To też może Cię zainteresować

W Bydgoszczy trwają inwestycje w szkołach

Bydgoszcz w 2021 roku na remonty i inwestycje w 67 szkołach przeznaczyła ogółem nieco ponad 5 mln zł.

- Pieniądze przeznaczone na remonty i inwestycje zostaną wykorzystane m.in. na modernizację i remonty łazienek, modernizację schodów zewnętrznych, ogrodzeń, terenów przyszkolnych, sal gimnastycznych, remonty dachów, kuchni, stołówek, korytarzy, holi, sal dydaktycznych, pomieszczeń administracyjnych, szatni, boisk sportowych zewnętrznych, prace dostosowujące szkoły do przepisów przeciwpożarowych, prace adaptacyjno-budowlane, wymianę placu zabaw, modernizację instalacji: elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, hydrantowych, wentylacyjnych, c.o., monitoringu, antywłamaniowych i sieci informatycznych – wymienia Magdalen Buschmann, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Najpoważniejsze prace w bydgoskich placówkach oświatowych prowadzone są obecnie w SP 58 (modernizacja korytarza z wymianą posadzki i drzwi), Zespole Szkół Handlowych (wymiana posadzki) i Bursie nr 1 (modernizacja kuchni i wentylacji). Trwają też prace m.in. w SP 10 (modernizacja boiska rekreacyjnego), SP 14 (modernizacja sali gimnastycznej z wymianą instalacji i oświetlenia) oraz II LO (modernizacja korytarza z wymianą instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej).

Toruń najwięcej wyda na termomodernizację

Prace remontowe prowadzone są również w toruńskich przedszkolach i szkołach.

- Na ten sezon wakacyjny w Toruniu planuje się zakończenie termomodernizacji dwóch budynków oświatowych: Zespołu Szkół nr 10 (8 349 084 zł) oraz Zespołu Szkół nr 13 (516 600 zł). Adaptacja pomieszczeń garażowych na potrzeby kształcenia w zawodzie technik architektury krajobrazu natomiast zostanie przeprowadzona do końca sierpnia w ZS Inżynierii Środowiska (268 140 zł) - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

Uczniowie dwóch toruńskich szkół podstawowych nr 4 oraz 35 od przyszłego roku szkolnego będą mogli cieszyć się nowymi miejscami do zabawy. - Pierwsza placówka doposażona zostanie w linarium oraz piaskownice (89 703 zł), natomiast w tej na Bielanach wymieniona zostanie nawierzchnia placu zabaw, odnowione zostaną istniejące, a następnie zamontowane nowe urządzenia, m.in. huśtawka „bocianie gniazdo”, domek wielofunkcyjny czy tunel (155 000 zł) - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel. - W ramach zadania „Z ekologią za Pan Brat” Szkoła Podstawowa nr 24 wzbogaci się o nowe nasadzenia, instalację nawodnienia wodą deszczową oraz urządzenia małej architektury, takie jak: poidełko dla ptaków, budki lęgowe czy pedały rowerowe (175 000 zł). Do końca sierpnia planuje się także wymienienie podłogi sportowej oraz przeprowadzenie prac przy wentylacji mechanicznej w Szkole Podstawowej nr 1 (329 500 zł).

Oprócz tych inwestycji w Toruniu przeprowadzone zostaną także remonty bieżące w 51 placówkach oświatowych (łącznie 78 zadań). W budżecie miasta na rok 2021 na ten cel przeznaczono nakłady w wysokości 1,8 mln zł.

We Włocławku dużo remontów w przedszkolach

We Włocławku w Przedszkolu nr 25 trwa naprawa sufitu w szatni dziecięcej po awarii i zalaniu, pomieszczenie trzeba również odmalować. W dwóch przedszkolach: nr 32 i nr 35 oraz ZS nr 11 remontowane są łazienki. W Przedszkolu nr 26 wykonano roboty malarskie, płytkarskie, zostały też podłączone urządzenia kuchenne wraz z instalacją sanitarną. W Zespole Szkół Muzycznych wymieniono wylewkę i płytki na tarasie, a w Zespole Szkół Elektrycznych będzie przeprowadzona wymiana opraw oświetleniowych w sali gimnastycznej.

- Ekipy Miejskiego Zakładu Zieleni i Usług Komunalnych, który te remonty wykonuje, reagują też na zgłoszenia awarii w szkołach i przedszkolach – dodaje Aleksandra Bartoszewska, główny specjalista ds. informacyjno-publicystycznych w Urzędzie Miasta Włocławka. - Najczęściej spotykane awarie to przecieki instalacji wodociągowych, niedrożność instalacji kanalizacyjnych, awarie instalacji elektrycznych. Przeprowadzono około 35 prac naprawczych. Ponadto dyrektorzy placówek prowadzonych przez miasto, we własnym zakresie przeprowadzają drobne remonty.

W Grudziądzu nowe place zabaw przy szkołach i przedszkolach

W Grudziądzu część prac jest wykonywana w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. W SP 3 plac zabaw zostanie wyposażony w bezpieczną nawierzchnię i miejsce do gier ruchowych. Podobną nawierzchnię otrzyma plac zabaw przy SP 12. Z kolei przy SP 4 powstanie miasteczko ruchu drogowego. W Przedszkolu Miejskim „Kuntersztyn” na sierpień zaplanowano prace związane z przygotowaniem nowego placu zabaw.

Ponadto miasto zaplanowano prace w wielu innych placówkach w ramach innych zadań, m.in. w SP 21 gmina przeprowadzi termomodernizację i remont dwóch dachów segmentów szkolnych. W tej szkole powstanie również tartanowa bieżnia lekkoatletyczna oraz pumptrack w kompleksie skatepark (tzw. Inicjatywa Lokalna)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie