
Nowe. Skromna gotycka kaplica cmentarna pw. św. Jerzego powstała w XV stuleciu w. przy trakcie gdańskim

Radzyń Chełmiński słynie z okazałych ruin zamku krzyżackiego, ale o jego średniowiecznej przeszłości świadczy także gotycki kościół św. Anny. Inwestycję rozpoczęto ok. 1310 r. od prezbiterium, a 30 lat później dobudowano nawę i potężną wieżę. Na przełomie XV i XVI w. podwyższono mury prezbiterium. Po pożarze w 1571 r. podwyższono nawę, dobudowując też kaplicę Dąbrowskich. Kolejny pożar trawił świątynię w 1615 r.

Z tej perspektywy najlepiej widać potężną wieżę kościoła farnego w Radzyniu Chełmińskim. W razie zdobycia miasta i wdarcia się nieprzyjaciela do nawy, w wieży mogli się schronić obrońcy i reszta parafian

Rypin to miasto nad rzeczką Rypienicą na historycznej ziemi dobrzyńskiej. Tutejszy kościół gotycki pw. Św. Trójcy wznieśli prawdopodobnie Krzyżacy w latach 40. XIV stulecia, gdy zajmowali rdzennie polskie ziemie. Budowla była wielokrotnie niszczona podczas wojen, trawiły ją pożary, była rekonstruowana. Toteż wiele elementów jest już neogotyckich. Neogotycka jest także dzwonnica z 1925 r.