
W obrębie średniowiecznych murów Świecia nad Wisłą wznosi się monumentalny kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława, dawna fara. Budowę rozpoczęto w 1400 r. od gotyckiego prezbiterium, a zakończono dopiero ok. 100 lat później. Tak długi czas odbił się na architekturze środkowej części kościoła i wieży, które mają cechy renesansowe. Świątynia uległa poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Odbudowana dopiero w 1988 r.

Na murze świeckiej fary widnieje żeliwna tabliczka z czasów pruskich, wskazująca poziom Wisły, która podniosła się tak wysoko. W średniowieczu kościół i całe miasto chroniły przez powodzią (przynajmniej częściowo) mury obronne

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu to dawna fara Starego Miasta. Pierwszy kościół został zbudowany prawdopodobnie krótko po przeniesieniu Torunia z miejsca, gdzie dziś znajduje się wieś Stary Toruń, co stało się w 1236 r. Z pierwszej świątyni ostały się tylko dolne fragmenty ścian. Kolejne fazy budowy odbyły się od początku XIV do XV w. Potężną wieżę wzniesiono w latach 80. XV stulecia. W 1500 r. zawieszono w niej największy średniowieczny dzwon w Polsce „Tuba Dei”

Wnętrze toruńskiej katedry to rzadki przykład zachowania wielu cennych dzieł sztuki gotyckiej, w tym malowideł ściennych i rzeźb. Jest tu też chrzcielnica, przy której najprawdopodobniej ochrzczono Mikołaja Kopernika (na zdjęciu)