Właśnie mijają dwa lata od dnia, w którym radni naszego miasta przyjęli "Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2004 - 2015".
Baza na dobry początek
W ramach programu miała powstać baza informacji o świadczeniach, zabiegach i warunkach korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne. Po to, aby ułatwić im dostęp do opieki medycznej i rehabilitacji. Baza nikomu nic nie ułatwia, bo jeszcze nie powstała.
Nie stworzono również bazy informacyjnej o obiektach użyteczności publicznej, w których zlikwidowano bariery architektoniczne.
Sprawnym grudziądzanom dojazdy wydają się rzeczą całkiem prostą. Dla niepełnosprawnych to ogromny kłopot. I lepiej nie będzie.
O podróży tramwajem osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim na razie może pomarzyć. - Nie mamy w planach zakupu tramwaju niskopodłogowego - mówi "Pomorskiej" Krzysztof Załęski, kierownik wydziału zarządu komunikacji miejskiej - Może będziemy modernizować linię tramwajową przy pomocy środków z Unii Europejskiej więc wtedy zakup takiego tramwaju staje się realny. Ale to na pewno nie w tym roku.
_Gorzej, że także autobusy scania, kupione ostatnio przez MZK, także nie są przyjazne niepełnosprawnym na wózkach. Bo wjazdu do nich strzegą schody.
Parkingowy deficyt
Nieco łatwiej mają niepełnosprawni, dysponujący własnymi autami. Problemem jest jednak parkowanie. W mieście jest tylko 65 miejsc postojowych dla niepełnosprawnych kierowców. Ostatnie cztery wydzielono w 2004 roku. - W 2005 roku nie zostało utworzone żadne miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych kierowców - przyznaje Marlena Kotlewska - Cegłowska, inspektor z Wydziału Spraw Społecznych Ratusza.
W tym samym, ubiegłym roku wydano natomiast 222. karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Program na rzecz niepełnosprawnych przewiduje także tworzenie mieszkań chronionych.
- _W Grudziądzu jest kilka takich mieszkań, ale żadne nie jest przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej - mówi inspektor Cegłowska.
Dwie grudziądzkie "podstawówki" : nr 15 i 18 przygotowane są do "obsługi" niepełnosprawnych uczniów. Mają statusy szkół integracyjnych. Nie ma go jednak żadna z grudziądzkich szkół średnich.
- Właśnie sprawdzamy czy istnieje konieczność utworzenia klas integracyjnych w szkołach średnich - mówi "Pomorskiej" Wiesław Cyrankowski, zastępca kierownika wydziału oświaty.
A co się udało?
Zniesiono bariery architektoniczne w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Nadgórnej.
W ubiegłym roku między niepełnosprawnych rozdysponowano także 51 tys. zł na zakup przedmiotów ortopedycznych.
Kuleje pomoc niepełnosprawnym
Alicja Kalinowska

Koledzy z klasy chętnie pomagają Michałowi Rybikowi, jeżdżącemu na wózku uczniowi Szkoły Podstawowej nr 15
Niewiele udało się zrealizować z pięknych założeń programu działań na rzecz grudziądzkich niepełnosprawnych przyjętego w 2004 roku.