Spis treści
- Podpisano umowę na dostawę tramwajów dla MZK Grudziądz
- To kolejne już tramwaje, które Grudziądz kupuje w Poznaniu
- Ile tramwajów jeszcze potrzebuje MZK Grudziądz?
- Dlaczego nowe tramwaje mają tak mało niskiej podłogi?
- Miasto Grudziądz dużo inwestuje w sieć tramwajową.
- Zobacz zdjęcia z podpisania umowy na zakup tramwajów dla MZK Grudziądz
Podpisano umowę na dostawę tramwajów dla MZK Grudziądz
Jak już informowaliśmy, przetarg na dostawę trzech nowych tramwajów dla MZK Grudziądz wygrała firma Modertrans z Poznania. Firma ta wyprodukuje dla grudziądzkiego przewoźnika trzy pojazdy typu moderus beta: trzyczłonowe, w części niskopodłogowe. Mają zostać dostarczone do października 2026 roku. Cena zakupu to blisko 33 mln zł. Inwestycja sfinansowana zostanie z pieniędzy unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Modertrans był jedyną firmą, która złożyła ofertę do przetargu prowadzonego przez MZK Grudziądz.
Umowę na dostawę pojazdów, dziś (7 listopada) podpisali wiceprezesi spółki Modertrans: Piotr Pawlak i Robert Kij oraz Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz.
To kolejne już tramwaje, które Grudziądz kupuje w Poznaniu
Przypomnijmy, że cztery tramwaje typu moderus beta kursują już w Grudziądzu. Firma Modertrans dostarczyła je w 2022 roku, również po wygranym przetargu.
Kupowane teraz tramwaje będą niemal identyczne, jak te sprzed dwóch lat.
- Różnica będzie polegała na tym, że tramwaje, które dotrą będą wyposażone w system zliczania pasażerów. Jest to wymogiem specyfikacji i ten element zostanie do tramwaju dołożony - mówi Piotr Pawlak, wiceprezes "Modertrans". I dodaje: - Jesteśmy też w stanie zaproponować rozwiązania elektroniczne, które są mniej energochłonne, w związku z czym będą też oszczędności na prądzie, który jest coraz droższy.
Jak przekonuje Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz, kursujące w mieście moderusy sprawdzają się dobrze.
- Motorniczowie jak mają wybór, wolą te wagony zdecydowanie nowsze, bo mają one bardziej sprawny układ hamulcowy, bardzo wydajną klimatyzację i dobrą widoczność do przodu. Nie bez znaczenia jest nawet to, że jest tam nawet lodówka - mówi prezes Maniszewski.
Ile tramwajów jeszcze potrzebuje MZK Grudziądz?
Po zrealizowaniu tego zamówienia, MZK Grudziądz będzie dysponować siedmioma nowymi tramwajami. To akurat tyle, ile w dni powszednie kursuje jednocześnie na grudziądzkich ulicach.
- Siedem to dokładnie tyle ile potrzebujemy, aby zabezpieczyć klimatyzację dla mieszkańców na lato, czy wejście z niskiej podłogi dla osób niepełnosprawnych - mówi prezes Maniszewski. - Pod względem komfortu pasażerskiego to jest zupełna odmiana w stosunku do starych tramwajów 805 czy GT 8.
Siedem wozów to jednocześnie połowa tramwajowej floty MZK Grudziądz.
Dlaczego nowe tramwaje mają tak mało niskiej podłogi?
Zamawiane teraz tramwaje, podobnie jak te, które przyjechały do Grudziądza w 2022 roku, będą miały niską podłogę tylko na ok. 20 proc. powierzchni i dostępna ona będzie przy tylko jednych drzwiach. To niewiele. Dlaczego niskiej podłogi - tak ułatwiającej wsiadanie (a w przypadku osób na wózkach w ogóle je umożliwiające) - w wozach kupowanych przez MZK Grudziądz jest tak mało?
Jak tłumaczy Paweł Maniszewski, główne powody są dwa:
tramwaje w naszym mieście przejeżdżają wąskimi ulicami centrum miasta, gdzie lepiej sprawdzają się wozy z wózkami obrotowymi, a nie sztywnymi jak w przypadku pojazdów z niską podłogą na całej długości. Zaletą wózków obrotowych jest też to, że powodują mniejszy hałas.
nie bez znaczenia jest też cena: tramwaje, które wybrało MZK są tańsze zarówno w zakupie, jak i eksploatacji.
- Tramwaje w 100 proc. niskopodłogowe, kosztują dużo, dużo więcej: dwa razy tyle - potwierdza Piotr Pawlak, wiceprezes "Modertrans". I dodaje: - Każdy dopasowuje budżet i tramwaj do tego jakie są możliwości finansowe. Zapewne kiedyś one będą inne i miasto będzie miało tramwaje ze 100 proc. niskiej podłogi.
Miasto Grudziądz dużo inwestuje w sieć tramwajową.
W ostatnich latach zmodernizowano praktycznie całą sieć tramwajową w Grudziądzu.
- Po realizacji tego zakupu 50 proc. taboru tramwajowego MZK Grudziądzu, to będą nowoczesne wozy - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. I przypomina, że w planach są kolejne inwestycje: - Przygotowujemy kolejny projekt na rozbudowę sieci tramwajowej w kierunku Mniszka, a także pętli ul. Królewskiej i Dworcowej. Na ich realizację, oczywiście, będziemy zabiegali o środki zewnętrzne.
Taka rozbudowa sieci tramwajowej będzie oznaczała konieczność zakupów kolejnych 6-7 tramwajów dla MZK Grudziądz.
Zobacz zdjęcia z podpisania umowy na zakup tramwajów dla MZK Grudziądz
O sieci tramwajowej w Grudziądzu
- MZK Grudziądz zamawia trzy tramwaje. Będą to moderus bety, jakie już jeżdżą w mieście
- Zapadła decyzja: rozkłady autobusów MZK Grudziądz zostaną okrojone od 1 października
- Tak wygląda "portugalski" tramwaj MZK Grudziądz. Będzie kursował tylko kilka dni
- Grudziądz elektryczne tramwaje ma od 125 lat. Zobacz niezwykłe archiwalne zdjęcia
Dzieje się w Grudziądzu
.
