To jedne z ważniejszych pytań dotyczących dewelopera, przed jakimi stoi osoba kupująca mieszkanie na rynku pierwotnym. Aby bezpiecznie kupić taką nieruchomość, trzeba m.in. uważnie przeczytać odpis z księgi wieczystej i sprawdzić dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Księga wieczysta
Jak wyjaśnia Katarzyna Siwek, dyrektor działu analiz Home Broker, w dokumencie tym należy sprawdzić, czy deweloper figuruje w księdze wieczystej jako właściciel lub użytkownik wieczysty gruntu.
W zależności od stanu zaawansowania budowy, w KW może być opisany też budynek, w którym znajduje się lokal.
Księga służy również ustaleniu, czy nieruchomość, na której znajduje się lub ma zostać posadowiony budynek, jest obciążona jakimikolwiek ograniczonymi prawami, w szczególności „służebnościami gruntowymi” lub hipoteką.
Jakie obciążenie
W większości przypadków znajdziemy tam wzmiankę o obciążeniu nieruchomości hipoteką lub hipotekami zabezpieczającymi spłatę przez dewelopera kredytu udzielonego na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub budowy budynku.
W takim przypadku należy pamiętać, aby deweloper przedstawił przy zawieraniu umowy sprzedaży dokument zaświadczający, że bank (lub inna osoba czy instytucja) zwalnia nabywany lokal z tego rodzaju obciążeń.
W KW znajdziemy najczęściej również wzmiankę o obciążeniu nieruchomości na rzecz dostawców mediów do budynku (przedsiębiorstwa wodociągowego, energetycznego, gazowniczego itp.).
Tego rodzaju obciążenia nie powinny, co do zasady, powodować ryzyka prawnego dla nabywcy. A jednak, gdy w KW znajdują się wzmianki o innego rodzaju obciążeniach, należy to konieczne wyjaśnić z deweloperem, by potem nie było niespodzianek.
Prawa i roszczenia
Księga wieczysta może również zawierać wpisy praw i roszczeń osób trzecich.
Mogą one wynikać z innych umów przedwstępnych zawartych przez dewelopera, a mających za przedmiot inne lokale w budynku. Wpisy tego rodzaju również nie stanowią zagrożenia dla nabywcy, o ile oczywiście nie dotyczą tego lokalu, który zamierzamy nabyć.
Opłata za wydanie odpisu zwykłego księgi wieczystej wynosi 30 zł. W celu uzyskania odpisu księgi wieczystej, konieczne jest uprzednie uzyskanie od dewelopera numeru księgi wieczystej.
Czytaj też: Specjaliści dostrzegają oznaki poprawy na rynku budowlanym
Odpis z KRS
Krajowy Rejestr Sądowy dewelopera służy potwierdzeniu sposobu „reprezentacji” dewelopera przy zawieraniu umowy przedwstępnej sprzedaży (ostateczną umowę sprzedaży zweryfikuje notariusz).
Jeżeli przy zawieraniu ostatecznej umowy sprzedaży lub umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego osoba reprezentująca dewelopera będzie działała na podstawie pełnomocnictwa, to powinno być udzielone w formie aktu notarialnego.
KRS służy również weryfikacji, czy deweloper nie został postawiony w stan upadłości. W takim przypadku w KRS znajdować się będzie stosowna wzmianka.
Odpisy z KRS są wydawane przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego - z oddziałami przy sądach rejonowych.
