
Jarosław Paralusz, zastępca komendanta straży miejskiej w Toruniu
(fot. Lech Kamiński )
Rozmowa z Jarosławem Paraluszem, zastępcą komendanta straży miejskiej w Toruniu
- Tym razem na kurs samoobrony zapraszacie studentki. Dlaczego akurat je?
- W zeszłym roku również prowadziliśmy kurs dla studentek - wtedy powodem były doniesienia o gwałtach na terenie miasteczka akademickiego. Tym razem z prośbą o współpracę zgłosił się do nas UMK - okazją jest współorganizowany przez uniwersytet XI Objazdowy Festiwal Watch Docs, poświęcony prawom człowieka w filmie.
- Czego dowiedzą się studentki, które zdecydują się na kurs?
- Zapraszamy panie na dwa bezpłatne jednodniowe seminaria: 15 i 17 kwietnia. Dla każdej z grup przygotowaliśmy czterogodzinne spotkanie z instruktorem samoobrony. Do tego dwie godziny z psychologiem. Temat: stalking.
- Dlaczego właśnie stalking?
- Festiwal poświęcony jest prawom człowieka, więc to zagadnienie wpisuje się w temat, to po pierwsze. Po drugie - zjawisko stalkingu jest formą przestępstwa, które od niedawna ma swoją regulację prawną. Ilość prowadzonych przez policję spraw dotyczących stalkingu oraz cyberstalkingu rośnie w zastraszającym tempie. Dobrze byłoby więc, gdyby studentki wiedziały, na co zwracać uwagę.
- Panie dowiedzą się też, jak obronić się za pomocą zwykłych przedmiotów: torebki, klucza. Naprawdę nawet klucz może być bronią?
- Tak samo dobrą jak długopis czy ołówek. Ważny jest element zaskoczenia - a napastnik zwykle nie spodziewa się, że ofiara będzie się bronić. W rękach zdeterminowanej, walczącej o życie osoby klucz może być potężną bronią.
Czytaj także: Straż miejska. Panie nauczyły się bronić
- Jak się zapisać na kurs?
- Wystarczy zadzwonić pod numer tel.: 56 657 42 03. Na zgłoszenia czekamy od środy do piątku. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, więc kto pierwszy, ten lepszy.