- Utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, temu celowi podporządkowany jest szereg działań. W Mobilnych Zespołach Szkoleniowych wykorzystywany jest potencjał byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych i weteranów. Dużą wagę przywiązuje się do atrakcyjności szkolenia, m.in. poprzez jego prowadzenie poza rejonami poligonów w terenie, z którego wywodzą się żołnierze OT. Jednak kluczem do sukcesu szkoleniowego są instruktorzy – osoby odpowiedzialne za transfer teorii i praktyki do żołnierzy WOT – informuje Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Amerykańska baza wojskowa na toruńskim poligonie [zdjęcia]
Pierwszy kurs w Toruniu, który zakończył się w sobotę 1 czerwca, trwał od 25 maja. Uczestniczyło w nim 23 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym 4 zawodowych i 19 ochotników (10 z wykształceniem wyższym i 13 średnim). Kursu nie ukończyło dwóch żołnierzy, a dwóch kolejnych nie uzyskało certyfikatu instruktora. - Kurs przeznaczony był dla kandydatów na instruktorów poziomu I – BRĄZOWEGO. Szkolenie rozpoczęło się od testu wytrzymałości w formie drużynowego biegu z przeszkodami na odcinku 10 km. W kolejnych dniach uczestnicy kursu przeszli cykl zajęć metodycznych, taktyki oraz strzelań. Kurs zakończył się egzaminem praktycznym – dodaje Marek Pietrzak.
W najbliższym czasie CS WOT będzie przygotowywało zaawansowany kursu lekkiej piechoty zbliżonego do amerykańskiego kursu „RANGERS”. Kurs ma być prowadzony raz w roku. W ramach Centrum funkcjonować ma także Szkoła Podoficerska WOT (SP WOT). Jej struktura jest obecnie procedowana. Uruchomienie szkoły jest planowane jesienią tego roku, a pierwsze kursy mają rozpocząć się na wiosnę 2020 roku.
