"Dziewiątka" jest jedyną szkołą w regionie, która prowadzi profile dwujęzyczne z angielskim i niemieckim językiem nauczania. W klasie "angielskiej" w języku obcym wykładane są: matematyka, geografia, chemia, biologia i technologia informacyjna. Zaś w klasie "niemieckiej": matematyka, geografia i chemia.
Orwell w oryginale
- _Lekcje odbywają się częściowo po polsku, częściowo w języku obcym - _tłumaczy Małgorzata Kozielewicz, nauczycielka biologii z IX LO. Uczniowie korzystają z polskich książek i obcojęzycznych skryptów napisanych przez nauczycieli. Sprawdziany też zawierają kilka pytań po polsku.
Ale pozostałe są już po angielsku, albo po niemiecku. I też trzeba na nie odpowiedzieć, pamiętając nie tylko o treści odpowiedzi, ale też o poprawności gramatycznej. - _Na początku miałem pewne trudności, żeby wejść w ten system. Nauka po angielsku zajmuje dość dużo czasu - _przyznaje Michał Zdrojewski, uczeń pierwszej klasy z wykładowym angielskim. - Ale do wszystkiego można się przyzwyczaić.
W ramach profilu dwujęzycznego Michał ma też w tygodniu sześć godzin angielskiego. - _Oprócz nauki języka poznajemy kulturę Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych - _opowiada licealista. - Oglądamy filmy i czytamy książki po angielsku. Na następny wtorek Michał musi np. przeczytać "Rok 1984" Georgea Orwella. A dwa tygodnie temu recytował z pamięci jeden z wierszy Williama Blake a.
Inną zaletą profilów dwujęzycznych jest możliwość wyjazdów zagranicznych. W zeszłym roku licealiści z "dziewiątki" spędzili dwa tygodnie w Irlandii Północnej. Niebawem wyjeżdżają do Szwecji, gdzie będą uczestniczyć w Międzynarodowym Tygodniu Młodzieży.
Paulo, Rebecca, Heather
Warto podkreślić, że w klasach dwujęzycznych uczą się także studenci z zagranicy, którzy przyjechali do Polski w ramach wymian organizowanych przez Rotary Club. W tym roku jest np. Paulo z Brazylii, Matthew i Rebecca z USA oraz Heather z Kanady.
- _Nauka w klasie dwujęzycznej to także szansa dla naszych uczniów, by sami mogli studiować za granicą - _dodaje Małgorzata Kozielewicz. Tym bardziej, że już dziś w "dziewiątce" istnieje możliwość zdawania na maturze ustnej jednego przedmiotu w języku obcym. A coraz głośniej mówi się tu o planach wprowadzenia matury międzynarodowej.
Drzwi otwarte w IX LO w Bydgoszczy odbędą się 29 marca o godz. 10. Adres: ul. Z. Nałkowskiej 9 (osiedle Wyżyny). Więcej informacji można uzyskać pod numerem: (52) 361-08-85.
