Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty i byliny kwitnące przez cały sezon, idealne dla zapracowanych osób? Podpowiada fachowiec od ogrodnictwa

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
maciejka
maciejka BARBARA808 (Pixabay.com)
- W pandemii chcemy być jeszcze bliżej natury - podkreśla Mirosław Łakomy, dyrektor handlowy przedsiębiorstwa Torseed. I namawia: - Niech nasze wieczory pachną maciejką.

- Pandemia i izolacja sprawiły, że na nowo odkryliśmy swoje balkony i ogrody.

- W zeszłym roku Polacy powrócili do natury - zwłaszcza mieszkańcy dużych miast i blokowisk. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, znów zastanawiamy się, czy będziemy siedzieć w czterech ścianach. Staramy się żyć tak, aby mieć dla siebie tę intymną strefę - zieloną enklawę. Ona daje nam możliwość obcowania ze naturą, z którą - wierzę, że tylko na moment - musieliśmy się pożegnać. Aktualną wielkość naszej sprzedaży potwierdza rok ubiegły, odnotowaliśmy olbrzymi wzrost zainteresowania ogrodnictwem. Czasami nawet przekraczający techniczne możliwości pakowania w terminie oczekiwanym przez klientów. Przy całym nieszczęściu związanym z koronawirusem, sprzedaż rośnie - ku naszemu zadowoleniu, ale i zadowoleniu naszych odbiorców. To dobrze wróży.

- Nie każdy ma taras czy ogród. Ale może zadbać o zieleń np. na kuchennym parapecie. Co pan poleca?

- By być bliżej natury, często na parapetach wysiewamy wiele gatunków ziół. Polecam najprostsze w uprawie bazylię, rukolę, rzeżuchę, miętę czy kolendrę, które często są używane w produktach prozdrowotnych. Każdy, może mieć je świeże - w doniczce. Bazylia (szczególnie cytrynowa) odstrasza komary, łatwo się przyjmuje i nietrudno ją prowadzić. Godny polecenia, chociaż bardziej na tarasy, i już nie dla walorów kulinarnych, jest też kwiat maciejki (lewkonia długopłatkowa) - roślinka, która wieczorami roznosi przepiękny, intensywny aromat. Chociaż nie jest najpiękniejsza, jej zapach kompensuje ten niedostatek, a w mieszankach z innymi kwiatami dominuje aromatem, oddając atuty wizualne innym kwiatom. Maciejkę należy wysiewać co jakiś czas, po zamieraniu nie wydaje nowych kwiatów. Jeśli wysiewamy ją sukcesywnie, będzie się odradzała i cieszyła nas swoim zapachem.

- Wiosna to najbardziej pracowita pora roku dla ogrodnika. Jakie prace należy teraz wykonać?

- Jeżeli nie pomyśleliśmy o bieleniu drzewek w grudniu czy styczniu, musimy teraz intensywnie przyjrzeć się ich przezimowaniu. Należy pousuwać gałęzie martwe bez zawiązków i dokonać korekt prześwietlających. Na trawnikach mogą się pojawiać efekty wyprzenia - nieestetyczne miejsca po zastoinach śniegowych, gdzie trawa jest zmurszała. Trzeba ją wygrabiać. Jest to również czas na wertykulację (usuwanie i cięcie starej darni) czy areację (napowietrzanie trawnika), ale i moment na zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, jeżeli jesienią nie stosowaliśmy nawozów fosforowo-potasowych lub samymi azotowymi, jeżeli jesienią je stosowaliśmy. W przypadku ogródków, trwa przygotowanie do wysiewu. Do ziemi mogą trafić nasiona marchewki, pietruszki czy wysadzenia cebuli dymki. Z wysiewem fasoli, dyni czy ogórków czekamy do połowy maja.

- Kwiaty i byliny idealne kwitnące przez cały sezon, idealne dla zapracowanych?

- Temat rzeka dla specjalisty. Zakres dostępnych gatunków jest olbrzymi, ale mogę polecić kilka przykładów. Z bylin to:

  • kocimiętka (bylina o lawendowych kwiatostanach, o małych wymaganiach, kwitnąca od maja do września, obsada 12 szt./m kw.)
  • nachyłek wielokwiatowy (kwitnący od VI-X, tworzący piękne żółte koszyczki, 7-10 szt./m kw.)
  • goździk kropkowaty (długo-kwitnąca bylina o karminowoczerwonych kwiatach, 9 szt./m kw.)
  • jeżówka purpurowa (tworzy różowo-purpurowe koszyczki z kolczastym brązowym środkiem, o trochę większych wymaganiach glebowych 7 szt./m kw.)

Z jednorocznych kwiatów polecam znane wszystkim:

  • aksamitki (turki , tagetes) wiele odmian o różnym pokroju i barwie
  • begonie - również o różnych barwach i pokroju
  • cynie
  • nasturcje
  • niecierpek - gatunek bardziej do miejsc zacienionych
  • szałwię błyszczącą przypominającą choinkę o czerwonych czy fioletowych kwiatach
  • maciejkę - dla walorów zapachowych

- Jak dopasować kwiaty do ustawienia balkonu względem stron świata?

- Balkony, niestety, nie zawsze będą pozwalać na swobodny dobór gatunków do uprawy. Mamy balkony od strony południowej - z praktycznie całodzienną ekspozycją na światło słoneczne, całodzienne zacienione oraz półcieniowe. Doboru gatunków należy dokonać w oparciu o zalecenia dla każdej rośliny, a taką wiedzę i podpowiedź można uzyskać korzystając z wizyty w naszym Centrum Ogrodniczym przy ul. Rydygiera 50 w Toruniu czy w Biesiekierzu koło Koszalina, gdzie nasi pracownicy podpowiedzą nie tylko jaką roślinę wybrać, ale jak ją prowadzić i chronić.

Jak ekologicznie uprawiać ogródek? Oszczędzanie wody na działce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska