Nawet 60 gatunków roślin i 300 gatunków zwierząt - w tym pszczół - może żyć na kwietnej łące. Takie stołówki dla owadów są coraz popularniejsze w miastach. Mamy przykład z Kujawsko-Pomorskiego.
Kwietna łąka została posiana przed siedzibą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. To element kampanii "Łąki Kwietne Same Zalety!", która ma namawiać do zamiany trawników na kolorowe, pożyteczne zakątki.
Chodzi nie tylko o estetykę. Łąki kwietne są suszo-odporne, lepiej niż trawnik zatrzymują wilgoć w glebie. Są od niego tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu (koszenie raz, dwa razy w roku). Kolejne zalety - filtrują wody opadowe i powietrze, w tym zatrzymują pyły tworzące smog. Nie wymagają stosowania pestycydów czy herbicydów. Dzięki takim łąkom, mogą rozwijać się kwietne chwasty polne, które przecież znikają z rolniczego krajobrazu.
Łąka kwietna jak założyć
- Wysiewamy nasiona od marca do maja. Usuwamy darń i uporczywe chwasty. Następnie spulchniamy glebę i wyrównujemy przy użyciu glebogryzarki lub ręcznie - szpadlem i motyką. Rozgrabiamy duże grudy. Wysiewamy, rzucając nasiona na ziemię. Dociskamy je przez udeptanie lub wałowanie. Podlewamy z umiarem tylko na początku (do wykiełkowania nasion). Pierwsze kwiaty pojawią się latem. W następnym roku będziemy cieszyć się nimi od marca do listopada - wylicza Edyta Rynkiewicz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy.
Łąka kwietna rośliny
Kwietną łąkę mogą tworzyć m.in. chabry, maki, rozchodniki, kąkole, komosy, koniczyna biała i czerwona, jaskry.
Dodajmy, że łąka przed siedzibą RZGW w Bydgoszczy powstawała przez dwa dni. Efekty? Pierwsze siewki pojawią się za około dwa, trzy tygodnie.
Namawiamy i Was do założenia własnych łąk kwietnych! Podzielcie się efektami, czekamy na zdjęcia (mail [email protected]).
Kwietna łąka i pasieka:
