Jak oceniają Państwo przemiany, jakie zaszły w sektorze maszyn i urządzeń rolniczych w województwie kujawsko-pomorskim na przestrzeni ostatnich dwóch dekad?
Ostatnie dwie dekady przyniosły dynamiczny rozwój technologiczny. Wprawdzie na przestrzeni kilku ostatnich lat rynek musiał nieustannie zmagać się z globalnymi wyzwaniami – pandemią, wojną za naszą wschodnią granicą oraz zmieniającą się sytuacją międzynarodową, co miało wpływ na stabilność sektora. Ale z drugiej strony, nieustanny postęp technologiczny umożliwił rolnikom korzystanie z coraz nowocześniejszych maszyn, które znacząco zwiększają wydajność i efektywność pracy, jednocześnie rekompensując niedobory siły roboczej.
W odpowiedzi na te przemiany, PIGMiUR koncentruje swoje działania na merytorycznym wsparciu firm z sektora AGRO. Nasza pomoc obejmuje analizę możliwości finansowania inwestycji, pozyskiwanie środków unijnych, organizację szkoleń oraz wsparcie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Dzięki temu pomagamy rolnikom myśleć przyszłościowo i inwestować w sprzęt, który podnosi jakość i ilość produkowanej żywności.
W jaki sposób działalność PIGMiUR wpłynęła na rozwój rynku maszyn rolniczych w regionie?
PIGMiUR od początku stara się być nowoczesną platformą dialogu między członkami, klientami i instytucjami sektora rolniczego. Łączymy środowisko rolnicze poprzez takie inicjatywy, jak np. organizowane już od 25 lat targi AGRO SHOW. W ten sposób umożliwiamy wymianę doświadczeń, prezentację najnowszych technologii oraz budowanie trwałych relacji biznesowych.
Warto również zaznaczyć, że dotychczas sprzedaż maszyn w dużej mierze była uzależniona od funduszy unijnych, wspierających restrukturyzację gospodarstw. W ramach nowej perspektywy budżetowej i Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej mamy nadzieję na uruchomienie nowych środków – zarówno w formie dotacji, jak i innych instrumentów finansowych – które pomogą rolnikom w dalszym unowocześnianiu swoich gospodarstw.
W tej nowej perspektywie widzimy się jako lidera merytorycznego kompromisu, który jednoczy producentów, importerów i dilerów wokół wspólnego celu – dynamicznego rozwoju rynku maszyn rolniczych, który przyczynia się do poprawy jakości życia ludzi oraz ochrony środowiska.
Targi AGRO SHOW to dziś jedne z najważniejszych imprez w branży. Od 1999 roku techniki komunikacji, a więc i sprzedaży, mocno poszły do przodu. Czy prezentacje maszyn na targach w dalszym ciągu spełniają swoje zadanie?
Branża rolnicza nadal ceni sobie bezpośredni kontakt – możliwość osobistego spotkania rolnika z przedstawicielem firmy, producentem czy dealerem jest nieoceniona. Dzięki temu rolnicy mają okazję zapoznać się na żywo z najnowszym sprzętem i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi dedykowanymi dla ich potrzeb. Wysoka frekwencja, która wróciła obecnie do poziomów sprzed pandemii, potwierdza, że tradycyjne formy prezentacji i interakcji nadal odgrywają kluczową rolę w budowaniu relacji oraz w efektywnej komunikacji między firmami a klientami w sektorze rolniczym.
A jak PIGMiUR wspiera wdrażanie nowych technologii na rynek?
Nowe technologie są kluczowe dla przyszłości sektora rolniczego. Dlatego nasi członkowie, jako eksperci doradzają rolnikom, jak efektywnie korzystać z nowoczesnych narzędzi. Realizujemy to m.in. poprzez targi, szkolenia, prezentacje oraz pokazy praktycznych rozwiązań. Nie zajmujemy się tylko sprzedażą, lecz także, a może przede wszystkim, przekazywaniem wiedzy i udzielaniem merytorycznych porad, co pozwala rolnikom podejmować świadome decyzje inwestycyjne.
Warto podkreślić, że choć PIGMiUR zrzesza firmy konkurujące ze sobą na rynku – a mamy już ponad 180 członków – to działa wspólnie dla dobra całej branży. Tworzymy mechanizmy umożliwiające wszystkim członkom szybki dostęp do rzetelnych informacji, co jest nieocenione w dynamicznym środowisku rolniczym. Dzięki temu pomagamy w skutecznym wdrażaniu innowacji, które usprawniają pracę gospodarstw i zwiększają ich konkurencyjność.
A jakie relacje utrzymuje PIGMiUR z instytucjami publicznymi? Czy Izba może mieć wpływ np. na działania podejmowane przez rząd?
Uważamy, że wiedzą warto się dzielić. Dlatego PIGMiUR utrzymuje aktywne i partnerskie relacje z wieloma instytucjami, dzieląc się z nimi swoimi doświadczeniami. W ostatnim czasie podpisaliśmy umowę z ARiMR, co ma na celu usprawnienie działań agencji na rzecz rynku maszyn i urządzeń rolniczych. Współpraca z Ministerstwem Rolnictwa oraz jego podległymi organami, dla których pełnimy rolę doradczą, pozwala lepiej łączyć oczekiwania rolników, możliwości producentów i dystrybutorów maszyn oraz optymalnie wykorzystać środki unijne przeznaczone na inwestycje.
Izba od lat angażuje się też w działania legislacyjne, aktywnie uczestnicząc w pracach nad przepisami dotyczącymi naszej branży. Dla przykładu – to dzięki naszej interwencji serwisy maszyn rolniczych zostały wyłączone z zakazu handlu w niedzielę. PIGMiUR ma więc realny wpływ na kształtowanie polityki rządowej, tak aby odpowiadała ona interesom przedsiębiorstw reprezentowanych przez Izbę.
Jakie działania podejmuje PIGMiUR, aby wspierać rozwój kompetencji i szkolenia wśród pracowników firm z branży? Czy Izba angażuje się w projekty mające na celu wspieranie młodych przedsiębiorców?
Oczywiście, to wszystko wpisuje się w nasze zadania statutowe. Współpracujemy ze środowiskami akademickimi, placówkami naukowo-badawczymi, ośrodkami doradztwa rolniczego oraz organizacjami naukowymi. Członkowie Izby mogą uczestniczyć w Akademii Handlu i Zarządzania, a dla uczniów i studentów organizujemy konkursy „Młody mechanik na medal” „Mechanik na medal” oraz „Student na medal”. Konkursy te stanowią eliminacje do międzynarodowych zawodów umiejętności, takich jak SkillsPoland, a laureaci mają szansę reprezentować nasz region na arenie międzynarodowej.
Dodatkowo, współpracujemy z partnerami z Holandii przy tworzeniu specjalistycznych publikacji dotyczących mechanizacji rolnictwa. W planach mamy dystrybucję około 30 tytułów, które będą doskonałym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli. Nie tak dawno wydaliśmy książkę „Systemy agrotroniczne”, której aktualizacja i druga edycja planowane są już na ten rok, a także rozpoczęliśmy prace nad publikacją poświęconą agrotronice w hodowli zwierząt. Dzięki tym inicjatywom PIGMiUR nie tylko podnosi kompetencje swoich członków, ale również umożliwia dostęp do fachowej wiedzy młodszemu pokoleniu i wszystkim zainteresowanym sektorem rolniczym.
Jakie są Państwa prognozy dotyczące dalszego rozwoju branży?
Przez ostatnie lata sprzedaż maszyn była silnie uzależniona od funduszy unijnych. W nowej perspektywie budżetowej, w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, liczymy na wdrożenie kolejnych instrumentów finansowych – zarówno w formie dotacji, jak i innych środków – które wspomogą dalszy rozwój i modernizację gospodarstw.
Jednak obecnie obserwujemy pewne niepewności. Restrykcyjne zapisy tzw. Zielonego Ładu, trudności związane z rozładowaniem sytuacji kryzysowej wynikającej z napływu produktów zza wschodniej granicy oraz problemy z usuwaniem skutków wcześniejszych kryzysów, wpływają na wstrzymywanie inwestycji i decyzji zakupowych przez rolników. To z kolei odbija się na bieżącej kondycji firm z branży.
Patrząc na długoterminowy wykres sprzedaży, widzimy naturalne okresy lepszej i gorszej koniunktury. Mimo obecnych wyzwań pozostajemy optymistami, licząc, że wraz z wdrożeniem nowych instrumentów finansowych nastąpi poprawa sytuacji.
Skoro już mowa o Zielonym Ładzie – jednym z największych wyzwań stojących przed branżą jest z pewnością większy nacisk na ochronę środowiska. Czy mogą Państwo wskazać przykłady wdrażanych do tej pory rozwiązań proekologicznych?
Nowoczesne maszyny oraz ciągły postęp technologiczny mają ogromny wpływ na ochronę klimatu i środowiska. Zwrócę tylko uwagę na kilka aspektów, które dzięki rozwojowi powodują korzystne efekty dla środowiska. Dzięki optymalizacji zabiegów poprzez technologie rolnictwa precyzyjnego takich jak siew, nawożenie, opryski, zagospodarowanie gnojowicy, czy magazynowanie wody deszczowej, unikamy nadmiernych kosztów zabiegów, redukujemy zużycie paliwa, pracy maszyn i dzięki temu redukujemy emisję CO2 do środowiska. To wszystko przyczynia się do poprawy jakości środowiska w jakim żyjemy, a pośrednio też do realizacji stawianych nam wymagań.
Patrząc wstecz, jakie najważniejsze wnioski wynoszą Państwo z działalności PIGMiUR, które mogą być inspirujące dla przyszłych pokoleń w branży? I jakie aspekty działalności Izby chcieliby Państwo rozwijać w najbliższych latach?
Patrząc wstecz, widzimy, że fundamentem sukcesu PIGMiUR była integracja branży oraz chęć wyjścia naprzeciw oczekiwaniom rolników. Dzięki tej wizji powstały targi AGRO SHOW, które z biegiem lat stały się największymi targami plenerowymi w Europie i jednymi z największych na świecie. A dzięki wspólnym spotkaniom przy okrągłym stole – podczas których nasi członkowie, choć często są to bezpośredni konkurenci, dzielą się doświadczeniami i wspólnie rozwiązują problemy – udało się stworzyć silną, zjednoczoną społeczność. To dzięki temu dialogowi nasi członkowie budują globalne firmy, które nie tylko profesjonalnie obsługują klientów, ale też generują miejsca pracy i zapewniają utrzymanie dziesiątkom tysięcy rodzin.
Patrząc w przyszłość, chcemy rozwijać przede wszystkim działania edukacyjne i szkoleniowe. Planujemy jeszcze intensywniej inwestować w rozwój kompetencji – zarówno poprzez organizację szkoleń, jak i wsparcie edukacji młodzieży w ramach szkolnictwa zawodowego. Współpraca z instytucjami publicznymi oraz placówkami naukowo-badawczymi pozwoli nam pełnić rolę merytorycznego pomostu w sektorze maszyn rolniczych, inspirując kolejne pokolenia do dalszego rozwoju i innowacji w branży.
